WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Holandský tulipánový pes (Hollandse Tulphond, Markiesje)


PSÍ SVĚT


Holandský tulipánový pes (Dutch Tulphond) je též nazýván markýzáček. Je to velmi společenský, milý a přítulný pes, charakteristický svým opatrným našlapováním.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Dutch Tulphond; čes.: Holandský tulipánový pes
PŮVOD:
Holandský tulipánový pes (Dutch Tulphond) byl vyšlechtěn nizozemskými chovateli v polovině 50. let 20. století ze psů španělů.
POPIS:
Holandský tulipánový pes (Dutch Tulphond) je plemenem dekorativních psů, které dosud není uznáno FCI. "Markýzáčci" jsou používáni, stejně jako lovečtí psi a retrívři, především pro aportování zvěře, a také k hlídání tulipánových plantáží (odtud pochází jejich název), neboť svým opatrným našlapováním nepoškozují květy.
Holandský tulipánový pes pochází z Trpasličího pudla, Kontinentálního toy španěla a možná také Bretaňského ohaře.
Holandský tulipánový pes má harmonickou kompozici. Hlava je střední velikosti. Čenich má zřetelně zašpičatělý. Velice dobře je vyvinutý hrudní koš. Dobře se podrobuje výcviku. Je to vynikající přítel a pomocník na lovu i v domě.
VÝŠKA:
Holandský tulipánový pes (Dutch Tulphond) má v kohoutku 35 cm.
VÁHA:
Holandský tulipánový pes (Dutch Tulphond) váží v rozmezí 9 až 10 kg.
SRST:
Holandský tulipánový pes (Dutch Tulphond) má delší srst, která je charakteristická svojí hedvábnou měkkostí. Zbarvení je černé, může být i s bílými znaky.
CHARAKTER:
Holandský tulipánový pes (Dutch Tulphond) je velmi společenský, milý a přítulný pes. Přestože je značně nezávislý a k cizím lidem se chová nedůvěřivě, se svým pánem a s příslušníky své rodiny navazuje kontakt velmi lehce a je k nim velmi přátelský.
PÉČE:
Nenáročný.
PLEMENO:
Není uznané FCI

___________________________________________________________________________________