WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Honiči (Hounds)


PSÍ SVĚT


Honiči(Hounds) jsou skupinou plemen loveckých psů toho nejstaršího původu. Byli prvními domestikovanými pomocníky člověka.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Hounds; čes.: Honiči
PŮVOD:
Předpokládá se, že všechna plemena honičů mají společné předky, a následná křížení byla prováděna s cílem získat psa vhodného pro lov v určitých podmínkách a na konkrétní druh zvěře.
POPIS:
Honiči (Hounds) vždy vyčenichali zvěř a štěkáním ji hnali k místu, kde v záloze čekal tehdy primitivně vyzbrojený lovec. Podle hlasu, který se u honičů vyznačuje značnou mnohotvárností, lovec pozná a určuje, o jakou zvěř se jedná, v jaké je vzdálenosti, zda psi stopu ztratili nebo znovu našli a kdy k němu zvěř povedou. Honicí psi pracují ve smečce, buď sami nebo ve dvojici. Mezi honiče patří skupina plemen, která sleduje poraněnou zvěř po krvavé stopě. Nazývají se barváři.
Mnohá plemena jsou užívána pouze v zemi svého původu. Pro honiče jsou typické visící uši, vyvážená stavba hlavy s výrazným zátylkovým hrbolkem, silné čelisti, svalnaté tělo a rovný nebo šavlovitý ocas.
Ve východní Evropě honiče mezi loveckými psy předčí jenom lajky. Plemena honičů se zde začala utvářet ve druhé polovině 19. století. Jejich první výstava se konala v roce 1874 a roku 1895 byl přijat standard ruských honicích psů. V roce 1925 byl vyšlechtěn Rusko-anglický honič, který byl přejmenován na Ruského harlekýnského honiče. Chováni jsou také litevští, lotyšští a estonští honiči. V 70. a 80. letech byli importováni bíglové, baseti, bloodhoundi, finští honiči. Ze všech velice početných plemen honičů, chovaných po celém světě, jsou však nejoblíbenější Angličtí bíglové.
VÝŠKA:
Honiči (Hounds) mohou mít v kohoutku cca 35 cm, ale také až 70 cm.
VÁHA:
Honiči (Hounds) váží v závislosti na své výšce cca 14-35 kg.
PLEMENO:
FCI - Neuznané plemeno.

___________________________________________________________________________________