WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Dendrobium (Dendrobium aphrodite)


ROSTLINNÝ SVĚT


Dendrobií je mnoho druhů, některé rostou jak v subtropickém, tak i v trvale teplém klimatu.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Dendrobium densiflorum, Dendrobium nobile, Dendrobium aphrodite, Dendrobium atroviolaceum, Dendrobium bairdianum, Dendrobium brassii, Dendrobium byirdianum, Dendrobium carpa, Dendrobium devonianum, Dendrobium ema greenpan, Dendrobium emma.
POPIS:
Rostlina z čeledi orchidejí. Dendrobií je mnoho druhů, některé rostou jak v subtropickém, tak i v trvale teplém klimatu. U některých listy na zimu opadají, jiné si je ponechávají. Celý rok vyžadují přibližně stejné podmínky. Teplotu je třeba stále udržovat kolem 20°C, ale v případě že rostlina dlouho nekvetla, snížení teploty na 12°C ji může ke květu iniciovat. Zaléváme ji teplou vodou hojně po celý rok. Poskytneme průměrně osvětlené místo, možné je i umělé osvětlení. Při přesazování jí opatrně narovnávejte kořeny, neboť jsou velmi křehké, jejich poškození vede k zahnívání. Po přesazení rostlinu 3 až 5 dní nezalévejte. Trs je možné rozdělit tak, aby každá část měla vlastní kořeny. Přesazuje se na jaře nebo ihned po odkvětu. Dává přednost zásaditému substrátu a v půdě pouze malému množství vápníku, proto se do směsi oddenků kapradin, rašeliny, opadaných listů, borovicové kůry a uhlí (v poměru 3:3:2:1:1) přidává křída, dolomitová moučka nebo mletý vápenec v množství 5 až 10 gramů na každý litr směsi. Mezi škůdce orchidejí patří slimáci a plži. Při jejich výskytu květináče ošetříme metaldehydem. Pečlivě dbáme na kvalitu komponentů substrátu a jiných hnojiv.
ČELEĎ:
Orcidaceae, vstavačovité.
PŮVOD:
Himálaj, Barma, Indočína.
DOBA KVĚTU:
Březen až květen.
UMÍSTĚNÍ:
Rostlina má ráda světlo, ale ne přímé slunce.
TEPLOTA:
Dendrobium je teplomilné, optimální zimní teplota je mezi 20 až 25°C, noční minimum 15°C. V období vegetačního klidu udržujeme při nižší teplotě okolo 12°C podle druhu rostliny.
OSVĚTLENÍ:
Dendrobia jsou Světlomilná, vhodná jsou pro ně východní a západní okna. Na jižním okně je v nejteplejších hodinách dne potřebné zastínění.
ZALÉVÁNÍ:
Ve vegetačním období na jaře a v létě hojná, půda musí být stále vlhká. V zimě zálivku velice omezíme, tj. půduprakticky udržujeme v suchu.
HNOJENÍ:
V období růstu, nasazování poupat a květu přihnojujeme speciálním hnojivem pro orchideje.
VLHKOST VDUCHU:
Dendrobium potřebuje vlhkost vzduchu kolem 60% (i vyšší), proto je nejlepší postavit ho na misku s vodou nebo na mokré oblázky.
PŘESAZOVÁNÍ:
Přesazujeme pouze tehdy, jestliže kořeny orchideje vyčnívají z květináče a zpomaluje se růst rostliny. Dendrobium se přesazuje přibližně po třech až čtyřech letech do nepříliš velkého květináče, který by však nebránil správnému růstu rostliny. Používáme speciální koupenou půdní směs pro orchideje. Můžeme si ji připravit i sami ze svrchní rašelinové zeminy a velkých kousků borové kůry.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Dělením a vzdušnými kořeny.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je zcela jistě popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte.
Vodorovný nebo skloněný růst:
Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.
Plesnivý povlak na listech:
Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.
Žádné květy:
Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje. Pokud však žádné známky nezdravého růstu nejsou zjevné, může být příčinou poruchy kvetení nedostatek světla.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování orchidejí.

___________________________________________________________________________________