WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Tažní psi (Northern dog)


PSÍ SVĚT


Tažní psi je skupina plemen špicovitých psů, jejichž druhé označení je jezdečtí nebo cestovní psi. Vyznačují se silnou postavou, klidným chováním, spolehlivostí a vytrvalostí, a také vynikající orientací v terénu.


PŮVOD:
Tažní psi jsou rozšířeni v nejzazší části severní Evropy, Asie i Ameriky, viděni jsou však také v Japonsku, Itálii, Česku a Slovensku.
POPIS:
Ještě v období neolitu na severo-východním pobřeží a v severo-západní Americe začali využívat psy pro jízdu. To se vysvětlovalo tím, že na mnoha místech nebyla jiná zvířata, která by se hodila na převážení nákladů a existovala možnost získat a zásobit se psím krmením na dlouhou zimu. Psi byli schopni překonat ohromné vzdálenosti, pokryté sněhem a ledem.
Ke skupině cestovních psů patří taková plemena, jako např.:
Aljašský malamut, Východosibiřská lajka, Eskymácká lajka, Grónský pes, Sibiřský haski a jiní, ale také místní odrůdy.
Tažní psi mají velkou výhodu:
Jsou schopní velké výdrže a běhu v hustých závějích sněhu, opatrného pohybu na tenkém ledě, jsou oddaní svému lovci a připoutaní ke svému domovu, neutečou ani při hledání potravy. Za den mohou projít (proklusat) až 70-80 km. V letním období na Sibiři a na Kamčatce za pomocí tažních psů převážejí náklady na lodích po řekách proti proudu. V 19. století se na Aljašce stali tradičními závody ve psích spřeženích a dodnes je to velice populární druh sportu, ve kterém se pořádají mezinárodní závody.
CHARAKTER:
Tažní či cestovní psi se vyznačují silnou postavou, klidným chováním, spolehlivostí a vytrvalostí, a také vynikající orientací v terénu.
PÉČE:
Tažní psi potřebují zajistit dostatek pravidelné péče a jistou přiměřenou zátěž. Jejich péče je poměrně náročná.

___________________________________________________________________________________