WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Brazilská fila (Fila Brasileiro)


PSÍ SVĚT


Ke svému majiteli a jeho rodině se Brazilská fila projevují oddaností a věrností, k cizím jsou Fily obyčejně nedůvěřiví.


ANGLICKÝ NÁZEV:
portug.: Fila Brasileiro; angl.: Brazilian Mastiff
PŮVOD:
K objevení psa tipu Mastifa došlo v jižní Americe v 16. až 18. století. Samotné objevení je spojeno s příchodem španělských a portugalských přistěhovalců do Brazílie. Spolu s nimi byli na kontinent přivezeni také molossoidní psi, které křížili s místními, a na konci 19.století tak dali počátek novému plemenu – Brazilské file. Je možné, že utváření plemene se zúčastnil i Bladhaund, o čemž svědčí vrásky kůže na hlavě.
POPIS:
Brazilského mastifa nepoužívali výhradně k ochraně domů a plantáží, práci na ranči a lovu panterů a jaguárů, ale také pro dopadení uprchlých otroků.
Má silnou kostru a vydatnou postavu. Pohyb je obratný, pružný. Tělo je téměř kvadratického formátu (10:9). Hlava objemná a těžká. Krk silný, čenich široký a mohutný. Kůže je silná a po celém těle volná, její vrásky zobrazují znatelné závěsy.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 65 až 75 cm.
Fena má v kohoutku 60 až 70 cm.
VÁHA:
U psů od 50 kg.
U feny od 40 kg.
Někteří psi mají váhu až do 90 kg.
SRST:
Srst je krátká, hustě rostlá, lesklá, silně přiléhající. Zbarvení je libovolné: jednobarevné nebo tygří, nepřipouští se pouze bílé a myší šedi.
CHARAKTER:
Současní představitelé brazilských mastifů si zachovali hlídací schopnosti i bojového ducha svých strašlivých předků. Přesto však ve vztahu ke svému majiteli a jeho rodině se projevují oddaností a věrností, k cizím lidem jsou však Fily obyčejně nedůvěřivé.
PÉČE:
Již od útlého štěněčího věku vyžaduje přísné zacházení.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní a švýcarští salašničtí psi.
Sekce 2.1 Dogovití molossové psi.
Bez zkoušky z výkonu
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR:
BIF
ČÍSLO STANDARDU:
225 / 01.01.1984 (Brazilie)

___________________________________________________________________________________