WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Flanderský bouvier (Bouvier des Flandres)


PSÍ SVĚT


Flanderský bouvier je plemeno služebních psů. Ke členům rodiny se chová oddaně, avšak uznává pouze jednoho majitele.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Bouvier des Flandres
PŮVOD:
Belgické plemeno pasteveckých psů, známé již ze 17. století. Pochází z Flander, středověkého hrabství, spadajícího částečně do Belgie, Francie i Holandska. Kombinuje v sobě krev mnohých belgických pracovních plemen. Flanderský bouvier je vytrvalý, stádový, honící pes. Slovo „bouvie“ z francouzského překladu znamená „dobytkářský pastevec.“ Flanderský bouvier měl v minulosti větší štěstí, než jiní pastevečtí psi Belgie. V roce 1910 plemeno obnovili nadšenci, avšak k jednotnému standartu nedospěli. Teprve po první světové válce Belgický klub milovníků Flanderského bouviera, založený roku 1922, vypracoval jednotný standart a přijal opatření pro všeobecná zlepšení.
POPIS:
Silný, robustní pes, vydatné postavy, pevné hrubé tělesné stavby, čtvercového tvaru. Rozvinuté, vyduté svaly. Hlava se zdá být silná, v důsledku velkého kníru a vousu, je ale úměrná. Přechod k čumáku není hluboký, avšak zvýrazněný huňatým obočím. Uši jsou vysoko nasazené, obvykle kupírované. Hrudník je hluboký, dobře rozvinutý. Břicho krátké, mírně vypouklé. Ocas je vysoko posazený
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 68 cm (ideal je 65 cm).
Pro feny 59 až 65 cm (ideal 62 cm).
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 35 až 40 cm.
Fena váží v rozmezí 27 až 35 cm.
SRST:
Srst je bohatá, hrubé chlupy společně s hustým chmýřím z tenkých a měkkých chloupků, vytvářejí výbornou ochranu před špatným počasím. Má měkký a hustý základ, je lehce zvlněná. Zbarvení: jediná standartni barva je šedá, popř. šedočerná. Ostatní barvy jsou nepřipustné. O barvě „pepř a sůl“ se velmi diskutuje.
CHARAKTER:
Důvěřivě a oddaně se chová ke všem členům rodiny, avšak uznává pouze jednoho majitele. Smělý a spolehlivý ochránce, velice seriozně plní svoje povinnosti. Hodí se pro chování v bytě.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 2 - Honáčtí psi.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
FBO
ČÍSLO STANDARDU:
191 / 30.08.1993 (Belgie/Francie)

___________________________________________________________________________________