WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Český teriér (Czech Terrier)


PSÍ SVĚT


Český teriér je nádherný, silný, nízkonohý pes delšího tvaru. Vyznačuje se dobrým vyrovnaným charakterem, což k tomuto plemeni přitahuje stále nové obdivovatele.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Bohemian, Czech Terrier
PŮVOD:
Vyšlechtěn byl v Česku, v roce 1940, křížením Skotského teriéra a Sealyhamského teriéra k honu lišek a jezevců. Vznikem tohoto plemene se zabýval český genetik František Horák, který dosáhl u nově vzniklého plemene výborných pracovních vlastností i přitažlivý zevnějšek. Některé rysy český teriér absolutně podědil od Dendi-dinmont-teriéra. Standard byl uznán v roce 1968.
POPIS:
Jde o plemeno loveckých psů. Hlava je dlouhá, se zakulacenou lebkou. Čelo mezi ušima není příliš široké, zužuje se k očím, přechod od čela k čumáku je slabě zřetelný. Oči jsou nevelké, hluboko posazené, tmavě hnědé, u světle hnědých psů jsou světle žluté. Čenich nosu je černý, u světle hnědých psů je světle hnědý. Uši jsou nevelké, vysoko posazené, vydatně přiléhají, svěšené. Ocas je delší, měří asi 18 až 20 cm, drží se vodorovně nebo zlehka spuštěný. Český teriér se vyznačuje nádherným zevnějškem.
VÝŠKA:
V kohoutku mají v průměru 25 až 32 cm.
U psa je optimální 29 cm.
Pro feny je optimální 27 cm.
VÁHA:
Asi 6 až 10 kg.
SRST:
Srst je dlouhá, jemná, nikoliv hrubá, vytváří „fousy na bradě“ a „knír“. Zbarvení je modro-šedé nebo světle-hnědé, mohou být i rezavé, šedé nebo bílé známky na hlavě, krku, hrudi, břichu, tlapách a pod ocasem, má bílý límec i bílý koneček ocasu. Srst se upravuje zastřiháváním dle stanoveného typu.
CHARAKTER:
Vyznačuje se dobrým vyrovnaným charakterem, což k tomuto plemeni přitahuje stále nové obdivovatele. Dokonale se přizpůsobuje horským podmínkám. Hodí se na strážní a hlídací službu.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči mimo výše uvedeného.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 1 - Malí teriéři.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
CT
ČÍSLO STANDARDU:
246 / 19.02.1996 (Česko)

___________________________________________________________________________________