WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Japonský špic (Japanese Spitz, Nihon Supittsu)


PSÍ SVĚT


Neuvěřitelně oddaný, citově připoutaný k chovateli, velice těžce nese jejich případný rozchod.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Japanese Spitz.
PŮVOD:
Plemeno bylo vyšlechtěno na konci 19.století v Japonsku. Jedna verze říká, že Japonský špic je blízký příbuzný Norbotten špice, který v Japonsku zaujímal samostatné plemeno. Druhá verze tvrdí, že je zmenšenou kopií Samojedského psa. V současné době plemeno ještě není dostatečně rozšířené, mimo Japonsko je vidět velice zřídka.
POPIS:
Jde o plemeno malých společenských psů. Japonští špicové jsou silní psi, harmonické postavy. Mají velice úměrné a pružné tělo. Hlava je středních rozměrů, dostatečně široká s lehce zakulaceným čelem. Přechod z čela na čumák je dobře zvýrazněn. Uši jsou stojaté, trojúhelníkového tvaru. Čumák není příliš dlouhý, na konci je zašpičatělý. Čenich nosu je malinký, kulatý a černý. Ocas je hustě osrstěný, vysoko posazený a zatočený na záda.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 30 až 38 cm.
Fena má v kohoutku o něco miň.
VÁHA:
Neudává se.
SRST:
Srst je bílá, hebká a hustá. Uznaná barva je bílá.
CHARAKTER:
Velice smělý, život milující a jásavý pes; Japonští špicové nádherně žijí v souladu se všemi členy rodiny. Je neuvěřitelně oddaný, citově připoutaný k chovateli, velice těžce nese jejich případný rozchod.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI V. - Špicové a primitivní typy.
Sekce 5 - Asijský špic a příbuzná plemena.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
JSP
ČÍSLO STANDARDU:
262 (Japonsko)

___________________________________________________________________________________