WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Belgický ovčák - Tervueren (Chien de Berger Belge - Tervueren)


PSÍ SVĚT


Všestranný pracovní pes, známý již ze středověku. V poslední době je toto plemeno používáno k pátracím akcím.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Chien de Berger Belge - Tervueren
PŮVOD:
Tervueren je jako varieta belgického ovčáka známý od středověku. Jako plemeno vznikl v 19. století. Předpokládá se, že se ve vrzích groenendaela (dlouhosrstý belgický ovčák s černou barvou srsti) objevila štěňata rezavo-černé barvy. Tervueren je po fyzické stránce velmi podobný groenendaelovi a liší se pouze barvou srsti. Na konci druhé světové války se tervueren vyskytl na pokraji vyhynutí, ale úsilím nadšenců bylo plemeno zachráněno. V poslední době je používán k hledání drog.
POPIS:
Jde o plemeno pracovních psů. Jiný název je belgický tervueren. Pes s vyváženou stavbou těla čtvercového tvaru a hlubokým trupem. Na čenichu je černá maska, uši jsou také černé.
VÝŠKA:
V kohoutku je 61 až 66 cm.
VÁHA:
Asi 28 kg.
SRST:
Srst středně drsná, podsada dobře vyvinutá. Krk je ozdoben límcem z delších chlupů. Na zadní straně nohou jsou třásně. Psi musí mít srst delší než feny. Zbarvení: přípustné jsou všechny odstíny rezavé, žluté a šedé barvy s černými konečky chlupů. Charakteristickou zvláštností tohoto plemene je, že světlé chlupy mají černé zakončení.
CHARAKTER:
Všestranný pracovní pes. Lze ho dobře vycvičit k provázení slepců, pro pátrací, záchrannou a strážní službu.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci s pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOT
ČÍSLO STANDARDU:
15 / 16.10.1989 (Belgie)

___________________________________________________________________________________