WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Malý münsterlandský ohař (Kleiner Munsterlander Vorstehhund)


PSÍ SVĚT


Malý münsterlandský ohař - elegantní, nádherný pevný pes, který svojí postavou a druhem srsti připomíná setra.


ANGLICKÝ NÁZEV:
něm.:Kleiner Münsterlander; angl.: Small Munsterlander
PŮVOD:
Malý münsterlandský ohař byl vyšlechtěn v Německu, v kraji Münsterland, odkud pochází jeho pojmenování. Vznikl začátkem 20. století cílenou selekcí ze španělských španělů. Malý münsterlandský ohař je univerzální lovecký pes, který se vyznačuje vrozenou houževnatostí. Je vynikajícím stopařem v těžkých klimatických podmínkách. Utváření plemene se přičítá Edmundu Lenskému, který se během křížení nejvíce zasloužil o tyto žádané a oceňované vlastnosti zmíněného plemene. V roce 1912 založil klub Malého münsterlandského ohaře. V Německu tohoto psa také nazývají detektivem.
POPIS:
Malý münsterlandský ohař je plemenem loveckých přátelských psů. Je to nejjemnější pes mezi všemi stopaři. Hlava má ušlechtilý tvar, je mírně klenutá, se silnými čelistmi a silným a dlouhým čenichem. Oči jsou hluboko posazené, mají tmavo-hnědou, případně oříškovou barvu. Čenich nosu je hnědý. Uši jsou visící, široké, lehké, klínovité, na koncích zaostřené, vysoko nasazené, s dlouhou, roztřepenou srstí. Krk středně dlouhý, svalnatý, mírně klenutý. Tělo má hluboký, prostorný, ne však sudovitý hrudník, se středně dlouhým a pevným hřbetem. Hrudní končetiny jsou rovné, dobře stavěné. Pánevní končetiny mají "kalhotky". Tlapky mají silnější zápěstí. Ocas je středně dlouhý, s dlouhou vlajkou, je nesený rovně, na konci může být mírně zahnutý.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku cca 54 cm, s odychylkou v mezích standardu +/- 2 cm.
Fena má v kohoutku 52 cm, s odchylkou v mezích standardu +/- 2 cm.
Délka těla do ramen po konec hýždí by neměla převyšovat výšku v kohoutku o více než 5 cm.
VÁHA:
Malý münsterlandský ohař váží v rozmezí 14,5-15,5 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Malý münsterlandský ohař má středně dlouhou, hustou, k tělu přiléhající, hladkou a nezkadeřenou srst, na uších dlouhou a roztřepenou, která vytváří na nohách nádherné výčesky a na ocase bohatý závoj. Zbarvení je: bílé s hnědými tečkami a skvrnami nebo nádechem, často s bílou náprsenkou nebo skvrnou. Na čumáku a na obočí někdy můžeme vidět rezavé známky. Srst vyžaduje jen minimální péči.
CHARAKTER:
Malý münsterlandský ohař je pohyblivý, živý, nikoliv však nervózní, lovecký pes. Je dobrosrdečný, přívětivý a důvěryhodný, téměř vždy má dobrou náladu. Velice miluje děti. Skvěle se cítí v městském bytě, svému pánovi přináší pantofle i noviny.
PÉČE:
Malý münsterlandský ohař vyžaduje hoodně pohybu a dlouhé procházky.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Malý münsterlandský ohař se v průměru dožívá 13 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Stopař. Účastník výstav. Aportér.
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes a společník.
PLEMENO:
FCI VII. - Ohaři, přinašeči a slídiči.
Sekce 1 – Ohaři.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
MMO
ČÍSLO STANDARDU:
102/ 6.12.2004 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
9.11.2004

___________________________________________________________________________________