WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Irský jemnosrstý pšeničný teriér (Irish Soft Coated Wheaten Terrier)


PSÍ SVĚT


Irský jemnosrstý pšeničný teriér je jedním z významných teriérů Irska (původem ze 17.století), který má legendární historii a kterou se Irové velmi honosí.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Irish Soft Coated Wheaten Terrier
PŮVOD:
Irský jemnosrstý pšeničný teriér je jedním z významných teriérů Irska (původem ze 17.století), který má legendární historii a kterou se Irové velmi honosí. Tato pověst říká, že když koráby španělské Velké armády se dostaly až k břehům Irska, aby se zde vylodili, objevili modré psy jako nebe, kteří se počítají za předky pšeničného teriéra. Toto plemeno nekřížilo krev s jinými teriéry a proto si ochránilo panenskou čistotu. Plemeno je všeobecně nadáno: pase skot, výborný strážce domu i stáje, chytá hlodavce. Šíří se do Velké Británie, USA a jiné země Evropy.
POPIS:
Irský jemnosrstý pšeničný teriér je plemeno loveckých psů. Krásný, urostlý, kompaktní pes středních rozměrů. Hlava je úměrná, přiměřeně dlouhá s mírným přechodem od plochého čela k ne příliš dlouhému čumáku. Čenich nosu je černý, velký. Uši malé, trojúhelníkové, visící. Oči tmavé, malé s temnými víčky. Ocas není příliš tlustý, vysoko posazený.
VÝŠKA:
V kohoutku
u psů 46-48 cm,
pro feny o něco miň.
VÁHA:
u psů 15,8-18 kg,
pro feny o něco miň.
SRST:
Irský jemnosrstý pšeničný teriér se honosí pšeničnou, měkkou proudící srstí, zlehka volnou, připomínající pšeničné pole ve větru. Zbarvení je od čistě pšeničného do zlatě-zrzávého (bílý a rezavý se nepřipouští) nejtmavšími odstíny na uších. Jestliže denně rozčesáváme srst metalickým hřebenem a zbavujeme ji zbytečných vlasů, potom pes nelíná.
CHARAKTER:
Chytrý, veselý a přátelský pes, má rád děti, oddaný společník, skromný v jídle. Věrný sobě i svému chovateli. Velice živý a vytrvalý, proto jsou nutné dlouhé procházky.
PÉČE:
Irský jemnosrstý pšeničný teriér je velice živý a vytrvalý, proto jsou nutné dlouhé procházky. Denně rozčesáváme srst metalickým hřebenem a zbavujeme ji zbytečných vlasů, potom pes nelíná.
PLEMENO:
FCI III. - Teriéři.
Sekce 1: - Velcí a střední teriéři.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SCT
ČÍSLO STANDARTU:
40 / 28.03.1994 (Irsko)

___________________________________________________________________________________