WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Pinčové (Pinch)


PSÍ SVĚT


Všichni pinčové (Pinch) jsou velmi aktivní a rychlí psi, kteří se dobře a poměrně snadno trénují. Jemně se odlišují svým veselým a hravým charakterem, který si udržují až do stáří. K cizím lidem jsou však obezřetní a nedůvěřiví.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Pinch; něm.: Pinscher; čes.: Pinč;
odvozeno z angl. pinch (= odštípnutí, spojeno s kupírováním ocasu a uší)
PŮVOD:
Mnoho pinčů bylo vyšlechtěno v Německu na základě křížení staroanglických plemen. V současnosti se rozšiřuje v mnoha zemích světa. Původně byl určený především k lovu krys a jako hlídač. Byl vždy velice oblíbený především pro svoji veselou povahu jako život milující a přitom ostražitý společník.
POPIS:
Pinč (Pinch) je urostlý, ne příliš vysoký pes, středních rozměrů. Hlavu má dlouhou, klínovitého tvaru, a suchou, pevnou mordu.
Uši jsou vysoko nasazené, obvykle se kupírují. Ocas má vysoko nasazený, dříve se kupíroval asi na tři články. Přední i zadní končetiny mají pevné a rovné. Na konci 19. století, dle principu Německého pinče, vznikli Dobrmani a Trpasličí pinčové, kteří měli široké využití. Jejich příbuzný, Německý pinč, je však známý pouze ve své vlasi.
VÝŠKA:
Pinčové (Pinch) má v kohoutku 40,5 až 48 cm.
VÁHA:
Pinčové (Pinch) váží v rozmezí 11,5 až 16 kg.
SRST:
Pinčové (Pinchové) mají krátkou a hladkou srst, která je hustá, lesklá a dobře přiléhavá. Zbarvení je: jednobarevné, tmavě hnědé se žlutým pálením, černé s pálením nebo plavé.
CHARAKTER:
Všichni pinčové (Pinch) jsou velmi aktivní a rychlí psi, kteří se dobře a poměrně snadno trénují. Jemně se odlišují svým veselým a hravým charakterem, který si udržují až do stáří. K cizím lidem jsou však obezřetní a nedůvěřiví. Výborně se hodí pro chování v bytě.
PÉČE:
Pinčové (Pinch) potřebuje zajistit dostatek pravidelné péče o srst, kterou je třeba alespoň 2 krát týdně česat a kartáčovat. Nezapomínejte jim opatrně čistit také ouška a zvukovod. Berte je na delší procházky a dopřejte jim zejména přes léto dostatek aktivního pohybu. Odmění se Vám tím, že Vám budou milými, veselými a oddanými společníky.
PLEMENO:
FCI II. - Pinčové a knírači, molossoidní

___________________________________________________________________________________