WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Barvínek růžový, katarantus (Catharanthus roseus)


ROSTLINNÝ SVĚT


Katarantus patří mezi jednoleté rostliny.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Catharanthus.
POPIS:
Četné kvítky této rostliny se objevují v létě. Dává přednost jasnému světlu, pokojové teplotě vzduchu a vydatné zálivce. Katarantus patří mezi jednoleté rostliny. Množí se v zimě semeny.
ČELEĎ:
Apocynaceae, toješťovité.
PŮVOD:
Tropická Afrika, Asie.
DOBA KVĚTU:
Květen až říjen.
TEPLOTA:
Katarantus je teplomilná rostlina, v létě je vhodná teplota 25°-27°C, v zimě ne nižší než 14°C, optimální je 15°-18°C. Nesmí prochladnout jeho kořenový systém. Na léto je dobré rostlinu umístit na balkon či zahradu.
OSVĚTLENÍ:
Pro katarantus je vhodné umístění na velmi světlém místě, s možností malého množství přímého slunečního záření. Dobře se jí daří na východním a západním okně. Slunečním paprskům si musí rostlina zvykat postupně od jarního období.
ZALÉVÁNÍ:
Katarantus zaléváme hojně, zemina nesmí přeschnout, musí být stále vlhká. Přebytečnou vodu je nutné odebírat.
HNOJENÍ:
Začíná s prvním rozpukem kvítků a nových listů, hnojíme asi 3 krát do měsíce. Používá se hnojivo pro dekorativní a kvetoucí rostliny. Dává se do zálivky, ředí se podle instrukcí výrobce.
VLHKOST VZDUCHU:
Katarantus má rád velmi vlhký vzduch. Proto se provádí pravidelné rosení, květináč postavíme na misku s vlhkým keramzitem.
PŘESAZOVÁNÍ:
Zemina by měla být kyprá a slabě kyselá. Doporučená směs zeminy: 1část drnovky, 1 část listovky, 1 část rašeliny, 1 část prohnojené půdy, 1 část písku. Dobrá drenáž je samozřejmostí. Přesazuje se každoročně.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Katarantus se rozmnožuje semeny, které se vysévají únoru a březnu. Také se množí zelenými zdřevnatělými stonky - řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Nepodstatné, protože se jedná o jednoletou kulturu.
VAROVÁNÍ:
Rostliny jsou jedovaté.

___________________________________________________________________________________