WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Portugalský vodní pes (Portuguese Water Dog)


PSÍ SVĚT


Portugalský vodní pes je svéhlavý, odvážný a hašteřivý, avšak nenáročný pes, odolný proti únavě. Je to pes výjimečné inteligence, je přátelský, poddajný a poslušný, oddaný svému majiteli. Portugalský vodní pes však dává přednost svobodnému životu.


ANGLICKÝ NÁZEV:
port.: Cao de agua Portugués;
angl.: Portuguese Water Dog
PŮVOD:
Portugalský vodní pes vznikl ve středověku v Portugalsku, avšak z Pyrenejského ostrova, kde pomáhal rybářům přitahovat sítě a lovit ryby (potápěl se ve vodě, chytal uvízlé a vyklouzlé ryby a vracel se s úlovky zpět do loďky), se brzy rozšířil. Portugalský vodní pes se však také zúčastňoval lovu králíků a kachen, kdy ulovenou zvěř přinášel. Plemeno je známé i za hranicemi vlasti. Především v Alžíru, kde se doposud provozují staré způsoby rybolovu, jej chtějí znatelně rozmnožovat.
POPIS:
Portugalský vodní pes je plemenem přátelských loveckých psů. Je to nádherný, silný a svalnatý pes, proporcionálně a harmonicky rostlý. Hlavu má masivní, avšak úměrnou, a širokou. Lebka je delší, než čenich, dobře klenutá, s vyznačeným týlním hrbolem i stopem. Čenich je dlouhý, klínovitého tvaru, postupně se zužuje, přechod od čela na tlamu je zřetelně vyznačen. Čenich nosu je velký, s dobře rozvinutými nozdrami, barvou odpovídá základnímu zbarvení. Hrudník není příliš široký, břicho je přiměřeně vtažené. Ocas není příliš vysoko posazený, u kořene je tlustý, ke konci se zužuje, dosahuje hlezenních kloubů, při vzrušení se stáčí do oblouku.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 50 až 57 cm, ideální výška je 54 cm.
Fena má v kohoutku 43 až 52 cm, ideální výška je 46 cm.
VÁHA:
Pes váží v rozmezí 19 až 25 kg.
Fena váží v rozmezí 16 až 22 kg.
SRST:
Portugalský vodný pes je má tělo pokryté hustou a odolnou srstí, která nemá žádné podsrstí. Portugalský vodní pes má 2 druhy srsti:
1.)dlouhou zvlněnou srst – srst je dosti měkká s nepatrným třpitem,
2.)krátkou kudrnatou srst – srst je hustá a bez lesku, vytváří kompaktní válečkovité kadeře.
S výjimkou podpazí a slabin, pokrývá srst celé tělo rovnoměrně.
Dlouhosrstí psi se od čela zastřihují, jako pudlové. Zbarvení je: černé, různých odstínů hnědé, trojbarevné (v kombinaci černého a hnědého s bílým). Nacházíme ale i psy bíle zbarvené, musí však mít černý čumák, pysky i víčka.
CHARAKTER:
Portugalský vodní pes je svéhlavý, odvážný a hašteřivý, avšak nenáročný pes, odolný proti únavě. Má tvrdý a pronikavý výraz, stejně jako výborné vizuální a pozoruhodní čichové schopnosti. Je to pes výjimečné inteligence, je přátelský, poddajný a poslušný, oddaný svému majiteli. Dává přednost svobodnému životu.
PÉČE:
Portugalský vodní pes má srst, kterou musíme pravidelně čistit a kartáčovat.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Portugalský vodní pes se průměrně dožívá 12 až 14 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Pomocník rybářům.
VYUŽITÍ DNES:
Společník, hlídač a aportér.
PLEMENO:
FCI VIII. - Retrívři, slídiči a vodní psi
Sekce – Vodní psi.
Bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PVP
ČÍSLO STANDARDU:
37/ 22. 01. 1999 (Velká Británie)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
09. 12. 1966

___________________________________________________________________________________