WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Posávský honič (Posavac Hound, Scent hound)


PSÍ SVĚT


Posázavský honič je vynikajícím lovcem. Loví především zajíce, dříve se používal i k honu jelenů. Je to přátelský a ohleduplný pes. Posázavský honič bývá vynikajícím společníkem.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Posavki Gonič, Scent Hound From The Save Valley, Posavatz Hound, Sawe Bracke
PŮVOD:
Posázavský honič je známý již z 18.století. Historie vývinu tohoto honiče, stejně jako mnoha jiných balkánských psů, se nedochovala. Jedna verze říká, že lovečtí psi byli dovezeni na břehy Jaderského moře egyptskými obchodníky. Samotné plemeno bylo vyšlechtěno v bývalé Jugoslávii. Posázavský honič se velice dobře adaptoval místním podmínkám.
POPIS:
Posázavský honič je plemenem loveckých psů. Hlava je dlouhá 20 až 24 cm. Přední končetiny jsou rovné a svalnaté. Úzký čenich je jakoby trčící, čumák nosu má černý. Uši jsou okrouhlé a přiléhající. Oči má tmavé a vzhled ostražitý. Ocas je střední délky, je silný a šavlovitý.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 46 až 58 cm, ideál pro psa je 50 cm.
Ideál pro fenu je 48 cm.
VÁHA:
Posázavský honič váží v rozmezí 16 až 20 kg. (Standard FCI váhu neuvádí.)
SRST:
Posázavský honič má krátkou, hustou a tvrdou srst. Zbarvení je kombinované: hrudník, plece, nos, konečky tlap a ocasu jsou světle pískové, ostatní části těla mají předpisově červeno-hnědou pšeničnou barvu, nejsou však hnědé.
CHARAKTER:
Posázavský honič je vynikajícím lovcem. Loví především zajíce, dříve se používal i k honu jelenů. Je to přátelský a ohleduplný pes, může být vynikajícím společníkem. Jeho hlavním posláním je však lov.
PÉČE:
Posázavský honič vyžaduje dlouhé a aktivní procházky.
PRŮMĚRNÁ DÉLKA ŽIVOTA:
Posázavský honič se průměrně dožívá 12 let.
VYUŽITÍ PŮVODNÍ:
Lovecký pes. (Lovil drobnou zvěř.)
VYUŽITÍ DNES:
Lovecký pes (loví drobnou zvěř) a společník.
PLEMENO:
FCI VI. - Honiči, barváři a příbuzná plemena.
Sekce 1.2 - Střední honiči.
S pracovní zkouškou.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
PHO
ČÍSLO STANDARDU:
154 / 10.04.2002 (Chorvatsko)
DATUM PUBLIKOVÁNÍ PŮVODNÍHO STANDARDU:
25.10.2000

___________________________________________________________________________________