WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Slovenský čuvač (Slovak Cuvac)


PSÍ SVĚT


Slovenský čuvač se výborně hodí pro život v rodině, ale především je to hlídací a strážní pes.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Slovak Cuvac, Slovakian Chuvach
PŮVOD:
Slovenský čuvač byl vyšlechtěn v horských oblastech bývalého Československa. Po druhé světové válce se plemeno nacházelo na pokraji vyhynutí, ale chovateli Antonínu Grudovi z Brna se ho podařilo zachránit. Bílí pastevečtí psi jsou v zemích východní Evropy dávno známí. Je možné, že jsou všichni pouze varietami jednoho plemene. Slovenský čuvač je určitě blízký příbuzný Kuvasze, oba mají mnoho společných vnějších znaků, ale čuvač je sušší. Bílé zbarvení srsti je pro pasteveckého psa velmi důležité, umožňuje na velkou vzdálenost rozeznat psa od divokého zvířete.
POPIS:
Jde o plemeno pracovních psů.
Hlava je velká, čelo široké. Výraz klidný, ušlechtilý.
Srst je středně dlouhá, hustá, huňatá, ve zvlněných pramenech splývající. Zbarvení: čistě bílé. Plemeno není uznáno ve Velké Británii oficiálním standardem.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 62 až 70 cm.
Fena má v kohoutku 59 až 65 cm.
VÁHA:
Váha psa je 36 až 44 cm.
Váha feny je 31 až 37 cm.
SRST:
Srst je středně dlouhá, hustá, huňatá, splývající ve zvlněných pramenech. Zbarvení: čistě bílé. Plemeno není uznáno ve Velké Británii oficiálním standardem.
CHARAKTER:
Výborně se hodí pro život v rodině, ale především je to hlídací a strážní pes. Slovenský čuvač bude chránit váš dům 24 hodin denně. Je oddán všem členům rodiny, nedává nikomu přednost. Může být vycvičen pro pátrací a záchranou službu.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 – Ovčáci bez pracovní zkoušky.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
SC
ČÍSLO STANDARDU:
142 / 04.06.1996 (Slovensko)

___________________________________________________________________________________