WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Tajgan, Kirgizský chrt (Taigan, Kirghiz Borzoi)


PSÍ SVĚT


Tajgan (Kirgizský chrt) je elegantní, štíhlý pes, spojující v sobě sílu a krásu, s dobře vyvinutým svalstvem. Je to čilý, vyrovnaný a trochu flegmatický pes, oddaný svému pánovi.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl.: Taigan, Kirghiz Borzoi; čes.: Tajgan, Kirgizský chrt
PŮVOD:
Tajgan, Kirgizský chrt (Taigan, Kirghiz Borzoi) je plemenem vyšlechtěným ve svébytných horských podmínkách pblasti Kirgizie pro lov na jezevce, divokou kočku, sviště a lišku. Tajgan je vybaven dostatečnou rychlostí, ostrým zrakem, jemným čichem, dobře najde stopu a je schopen dlouhého pronásledování kořisti. Tajgan (Taigan) je rozšířený především ve Střední Asii a také v evropské časti Ruska.
POPIS:
Tajgan, Kirgizský chrt (Taigan, Kirghiz Borzoi) je plemenem dlouhosrstých loveckých psů.
Tajgan (Taigan) je elegantní, štíhlý pes, spojující v sobě sílu a krásu, s dobře vyvinutou muskulaturou. Hlava je protáhlá, suchá, lehce masivní, s poměrně širokou mozkovnou. Stop je povlovný, nosní hřbet rovný nebo s nepatrným hrbolkem. Oči jsou velké, oválné, ořechové nebo tmavě hnědé barvy a odhodlaným výrazem. Uši má zavěšené, se zaoblenými konci, posazené na úrovni očí, přiléhající k hlavě, pokryté měkkou vlnitou srstí. Široká hruď dosahuje k loktům. Kohoutek zřetelně vyčnívá. Ocas je kratší, tenký, šavlovitého tvaru, na konci trvale zatočený do kroužku.
VÝŠKA:
Tajgan, Kirgizský chrt (Taigan, Kirghiz Borzoi) má v kohoutku 60 až 70 cm.
VÁHA:
Není udána.
SRST:
Tajgan, Kirgizský chrt (Taigan, Kirghiz Borzoi) má krásnou měkkou a hustou srst, která v zimě tvoří podsadu. Na čenichu a přední části mozkovny je krátká, na zadní straně mozkovny, uších, krku, plecích a na holeních dlouhá. Zbarvení: černé, černé s bílými znaky (nejčastější), šedé, červené, grošované (s tmavými proužky).
CHARAKTER:
Tajgan, Kirgizský chrt (Taigan, Kirghiz Borzoi) je čilý, ale vyrovnaný, trochu flegmatický pes, oddaný svému pánovi.
PÉČE:
Nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
Neuznaná FCI plemena

___________________________________________________________________________________