WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Teriéři (Terrier)


PSÍ SVĚT


Teriéři (Terrier) je nejstarší skupinou plemen loveckých, pracovních a dekorativních psů. Jsou to energičtí a důvtipní psi, kteří jsou houževnatí a nebojácní.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Terrier (z lat. terra – země)
PŮVOD:
Existuje přibližně 40 plemen teriérů. Teriér (Terrier) je pes britského původu, pocházející z Velké Británie. Děli se na: 1.) anglické teriéry: tj. foxteriér, sealyham teriér aj., 2.) skotské teriéry: tj. skotský teriér, dandie dinmont teriér aj. a 3.) irské teriéry: tj. irský teriér, kerry blue teriér aj. K teriérům patří také plemena vyšlechtěná v jiných zemích, avšak s britskými předky, tj. německý lovecký teriér (jagdteriér), český teriér, tibetský teriér, basenji. Teriér (Terrier) se používal pro lov zvířat žijících v norách, pro hubení myší a krys na farmách, jatkách a ve skladech.
POPIS:
Teriéři jsou vybaveni dobrým zdravím, silnou muskulaturou, mohutnými čelistmi, drsnou srstí a krátkým ocasem, který se často kupíruje. V současných podmínkách sice úzká specializace těchto psů ztratila význam, ale při jejich chovu je třeba mít napaměti, že své zvláštnosti, které utvářely jejich pracovní specializaci, byly staletími zformované.
CHARAKTER:
Teriér (Terrier) má poměrně agresivní povahu. Jsou to energičtí a důvtipní psi, kteří jsou houževnatí a nebojácní.
PLEMENO:
FCI III. – Teriéři

___________________________________________________________________________________