WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Tulipán (Tulipa)


ROSTLINNÝ SVĚT


Tulipán (Tulipa) je nádherná rostlina, která má podle sortimentu mnoho odrůd a podob květenství !


BOTANICKÝ NÁZEV:
Tulipa.
POPIS:
Tulipán (Tulipa) je rostlinou, jenž má podle sortimentu mnoho podob, odrůd a různého květenství! Je možné ho pěstovat v domácích podmínkách stejně tak dobře, jako ostatní zahradní cibulovité rostliny. Je možné zasadit cibulku jednoho druhu blízko druhého, nasypat s vrchu zem a vystavit je přímému vzduchu. Když se objeví poupata, je dobré jim poskytnout dobré osvětlení. V této etapě je nutná stálá teplota vzduchu, bez náhlého kolísání a stálé zavlažování půdy. Tulipán (Tulipa) průběžně a pravidelně přihnojujeme. Po odkvětu je nutné seříznout květy a pokračovat v zalévání rostliny, dokud listy neuvadnou. Dále následuje vykopání cibulky, jejich předsušení a na podzim jejich opětné vysazení na záhon.
ČELEĎ:
Liliaceae, liliovité.
PŮVOD:
Střední Asie.
UMÍSTĚNÍ:
Tulipán (Tulipa) v zahradě umístěte na slunné a suché místo.
TEPLOTA:
Tulipán (Tulipa) má rád mírnou teplotu po celý rok.
OSVĚTLENÍ:
Když se objeví poupata, je dobré jim poskytnout dobré osvětlení. V této etapě je nutná stálá teplota vzduchu, bez náhlého kolísání a stálé zavlažování půdy.
ZÁLIVKA, HNOJENÍ:
Tulipán (Tulipa) vyžaduje mírnou zálivku. Průběžně a pravidelně ho přihnojujeme.
MNOŽENÍ:
Tulipán (Tulipa) se množí cibulkami, které zasaďte na slunné a suché místo v zahradě.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Žluté listy:
Příčinou bývá obvykle chladný průvan. Další možnou příčinou může být nesprávná zálivka a nedostatek světla.
Poupata se neotevírají:
Příčinou je buď nevyrovnaná vlhkost substrátu, nebo smáčení poupat vodou, pokud rostlinu neopatrně zaléváte. Neotevřená poupata vždy odumírají.
Nestejnoměrné kvetení:
Příčinou jsou buď nestejně velké, nebo nestejně životaschopné cibule. Pokud příčinou není rozdílnost cibulí, pravděpodobně jste zapomněli občas mísu pootočit.
Listy dlouze vytáhlé a svěšené:
Příčinou může být příliš dlouhé temné období ještě před přenosem dovnitř nebo nedostatek světla na místě pro kvetení.
Zakrnělý růst:
Příčinou je většinou nedostatečně dlouhé temné období. Cibule nepřenášejte na světlo dříve, dokud výhony nevyrostou asi 3 až 5 cm vysoko. Příčinou však může být také nedostatek vody v substrátu.
Cibule vůbec nekvetou:
Příčinou je pravděpodobně příliš malý rozměr cibulí. Dalšími příčinami však může být také: příliš teplé nebo příliš krátké temné období, ještě před přenosem cibulí na světlo, ale také příliš suchý substrát.
Deformované květy:
Příčinou může být příliš teplé a temné období. Během zakořeňování cibulí v tohoto období má být teplota kolem 5 stupňů C. Mísu, v které cibule uchováváte, proto nedávejte na místa nebo do místností, kde dochází k oteplování díky silnému přímému slunečnímu záření.
Květy zahnívají:
Příčinou bývá nadbytek vody substrátu. Pokud na dně mísy nejsou otvory a přebytečná voda tak nemůže odtékat, substrát se snadno přemokří, a to zvláště při nízké teplotě vzduchu. Přebytečnou vodu z mísy proto vždy opatrně odstraňte.

___________________________________________________________________________________