WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Mračňák, pokojový javor (Abutilon)


ROSTLINNÝ SVĚT


Věčně zelený, bohatě kvetoucí keř s lopatkovými listy.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Abutilon megapotamicum, abutilon pictum.
POPIS:
Mračňák - pokojový javor. Je to hybridní nebo, jak ho také nazývají, pokojový javor. Je to věčně zelený a bohatě kvetoucí keř s lopatkovými listy. Listy jsou velké až 10 cm a svým tvarem připomínají listy javoru. Za příznivých podmínek a správném seřezávání dorůstá do výšky 1,5 až 2 m. Mračňák je celkem nenáročná rostlina a není velkým obtížné ho pěstovat. Dobře se cítí na světlých, nebo částečně zastíněných místech, ale i přesto jí několika hodinový přímý sluneční svit neuškodí. V létě ho lze umístit na balkón. Avšak rychlé změny osvětlení, déšť a vítr mohou mít za následek opadávání listů a květů. Od jara do podzimu se zalévá často. V zimě není nutné zalévat ho tak často, ale musíme dávat pozor, aby zem nebyla příliš suchá. Teplotu v zimě snížíme na 12 až 15°C. Při rychlejší změně teploty začínají opadávat listy. Od jara do podzimu každé dva týdny přidáváme hnojivo pro pokojové rostliny. Mračňák roste velmi rychle a proto, aby měla rostlina bohatou korunu, se na konci zimy ořezává o polovinu výšky výhonků. Rozmnožuje se na jaře řízkováním svrchních částí, které zůstaly po obřezání. Pro to, aby se řízky rychleji zakořenili, dávají se do lehčího substrátu nebo do vody, a to za stálé teploty 20 - 25°C.
ČELEĎ:
Malvaceae, slézovité.
PŮVOD:
Střední a Jižní Amerika.
UMÍSTĚNÍ:
Dobře se cítí na světlých, nebo částečně zastíněných místech, ale přesto jí i několika hodinový přímý sluneční svit neublíží. V létě ho lze umístit na balkón.
TEPLOTA:
Má ráda chladné místnosti. V zimě 10 - 13°C, maximálně 15 °C.
OSVĚTLENÍ:
Světlomilná, upřednostňuje přímé sluneční světlo po několik hodin denně. V zimě je nutné světlé stanoviště. Nejlepší je umístění v těsné blízkosti jižního okna.
ZALÉVÁNÍ:
Od jara do podzimu se zalévá často, v zimě není nutné zalévat ho tak často, ale musíme dávat pozor, aby zem nebyla příliš suchá. O dubna do srpna se každé 3 týdny přihnojuje speciálními minerálními hnojivy pro kvetoucí pokojové rostliny. Organická hnojiva není dobré používat častěji než jednou za léto.
VLHKOST VZDUCHU:
Pravidelné rosení je prospěšné.
PŘESAZOVÁNÍ:
Doporučený podíl zeminy: 1 díl drnovky, 1 díl listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl kompostové zeminy, 1 díl písku. Pro podpoření větvení se používá zaštipování a ořezávání. Nádoba by měla být prostorná, ale pro hojné kvetení musí být bal dobře prokořeněný. Na jaře se rostlina zkracuje a přesazuje do čerstvé země. V letním období se dvakrát provádí přesazení. Na léto je mračňák lepší zasadit do volné země. Pro lepší kvetení se ořezává.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Lehce se rozmnožuje semeny, které vyklíčí přibližně za tři týdny. Už pět měsíců po zasazení začínají kvést. Pro výsev potřebujete lehkou písčitou půdu. Semena se zakrývají několikamilimetrovou vrstvou zeminy. Dobře se rozmnožuje také řízky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Mračňák je náchylný k napadení mšicemi, červci a molicemi.
VAROVÁNÍ:
Při rychlejší změně teploty začínají opadávat listy.

___________________________________________________________________________________