Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Novinka: Váleční andělé

Novinka: Váleční andělé

Novinka: Váleční andělé

Váleční andělé

V každé válce jsou chvíle, kdy bojovníci stojí na pokraji porážky a nedokáží v sobě najít dostatek sil, aby se vzepřeli postupujícímu nepříteli. Existují však historicky doložené případy o záhadných bytostech, které se zjevily těžce zkoušeným vojákům a pozvedly jejich morálku nebo dokonce přinutily protivníka k útěku. Lze tyto vidiny vědecky vysvětlit?
Na neobvyklý fenomén poprvé upozornil 29. září 1914 britský spisovatel Arthur Machen, když v listu Evening News uveřejnil článek s názvem Lučištníci. Popisoval v něm událost z období stoleté války. Během bitvy se prý ve vzduchu zjevila rota anglických lučištníků, která vyděsila nepřítele a obnovila sebedůvěru spojeneckých pluků.
Po otištění tohoto příběhu se začali ozývat mnozí vojíni a popisovali vidění, které měli na bojištích. Na obloze se nezjevovali pouze vojáci, ale i svatý Jiří, svatý Michael nebo Jana z Arku. Přestože Arthur Machen prohlašoval, že všechna tato svědectví jsou pouze upravenými verzemi jeho historky, ukázalo se, že zprávy o válečných vizích přicházely již dávno předtím, pouze jim nikdo nevěnoval takovou pozornost. O tajemných postavách navíc shodně vyprávěli bojovníci obou znepřátelených stran, kteří se určitě na společné výpovědi nemohli nijak domluvit.
Svatý na bílém koni
Jednu z nejznámějších událostí tohoto druhu zachytil v roce 1915 Ralph Shirley v knize Váleční andělé z Monsu. Popsal zde zážitek z bitvy na belgicko-francouzských hranicích, o kterém 28. srpna 1914 vyprávěl jistý raněný desátník své ošetřovatelce C. M. Wilsonové. „Ve vzduchu se objevilo zvláštní světlo a v něm jsem jasně viděl tři postavy v dlouhých zlatých tunikách. Ta uprostřed měla cosi, co vypadalo jako roztažená křídla. Stály nad německými liniemi čelem k nám,“ svěřoval se voják. Postavy na nebi prý společně se svými druhy ve zbrani sledoval téměř tři čtvrtě hodiny a později se dozvěděl, že stejný jev pozorovali i příslušníci jiných rot na vzdálených stanovištích.
Také svědectví jiného vojáka je zajímavé. Jeho jednotku prý pronásledovala německá jízda a dohonila ji v kamenolomu, z něhož nebylo úniku. Náhle muž spatřil nad skalnatou stěnou řadu andělů. „Viděli je všichni včetně Němců. Ti se náhle zastavili, udělali čelem vzad a vzali nohy na ramena,“ popisoval událost vojín. Jeden ze zajatců se poté svých přemožitelů ptal, kdo byl onen důstojník na bílém koni, který Angličanům velel. Divil se, že ho nikdo z jeho útvaru nezasáhl, přestože po něm několikrát vystřelili. Britové byli přesvědčeni, že se jim na pomoc vydal sám svatý Jiří.
Sestře Phyllis Campbellové se tehdy v polní nemocnici svěřil voják, který celou událost spatřil na vlastní oči. „Objevil se podivný zářivý mrak, a když se rozptýlil, byl tam vysoký muž ve zlatém brnění, na bílém koni a s taseným mečem. Jak ho Němci spatřili, prchli,“ vyprávěl.
Stav změněného vědomí
V roce 1990 vydal Kevin McClure knihu Lučištníci a andělé, ve které se k záhadným vizím vrátil. Nastolil zde některé otázky hodné zodpovězení a zaujal tím další badatele, kteří se nevšednímu tématu začali blíže věnovat.
Lze vůbec vysvětlit údajné vidiny, které měly společně desítky či stovky svědků? McClure tvrdí, že válka je pravděpodobně nejzávažnější společenskou krizí a úroveň strachu a zoufalství v ní dosahuje nepředstavitelné výše. Připočítáme-li únavu a nedostatek spánku, dostaneme ideální podmínky pro vznik typických stavů změněného vědomí. Dostaví se halucinace, které mohou představovat vytouženou pomoc či záchranu ve ztraceném boji.
Různí odborníci se pokoušeli vysvětlovat tyto nebeské obrazy přízračných vojsk a andělů meteorologickými jevy. Považují je za zvláštní tvary mraků, zrcadlení, podivné chuchvalce mlhy nebo zářící plazma vzniklé po elektrických výbojích v ovzduší. Jiní tvrdí, že jde o roje hmyzu či zrakové klamy. Někteří dokonce připouštěli určité paranormální procesy, které dosud nedokážeme vysvětlit.
Modlitby k jinému světu
Badatel Harold T. Wilkins se ovšem domnívá, že v tomto případě se jedná o psychicko-nervový jev: „Může vznikat v obdobích velkých emocí, obav či stresu. Vizualizované obrazy vypadají jakoby projektovány na pozadí mraků. Máme co dělat se zkušeností subjektivní povahy. Proto někteří vnímají přízračné výjevy a jiní ve stejné situaci nevidí nic.“
Americký výzkumník Scott Rogo v knize Mimo realitu zase tvrdí, že záhadné osoby nad bojišti představují formy myšlení z jiného světa. Lidé se ve strachu obracejí k víře a jejich modlitby vytvoří kontakt se systémem jakési vzdálené reality, která jim odpoví vysláním postavy ze své říše.
Někteří vědci upozorňují, že za dávných časů docházelo k podobným zjevením ještě častěji než v moderní době. „Primitivní jedinci rozuměli vidění a hlasům veškerých démonů lépe než my,“ domnívá se například badatel Gilbert Murray ve své již padesát let staré knize Pět scénářů řeckého náboženství, v níž popisuje četné případy zjevení bohů v bitvách.
Hrdinové „z onoho světa“ prý pomohli Řekům v bitvě s Peršany u Marathonu roku 490 před Kristem. Cestovatel Pausanias napsal, že řečtí bojovníci tehdy spatřili „muže selského zjevu“, který pobil mnoho Peršanů pluhem a nato zmizel. Také Cicero psal o zjevení Castora a Polluxe na koních u jezera Regillus v roce 496 před naším letopočtem. Bohové údajně bojovali v řadách Římanů proti vojskům jiných latinských měst.
Proces vyvolaný myslí?
Z minulých výjevů vzpomeňme ještě bitvu u Edgehillu ze dne 23. října 1642. Tehdy za občanské války v Anglii prý místní pastýři na obloze viděli mnohokrát vojáky a jízdu. Přízračný souboj se za doprovodu zvukových efektů válečné vřavy na nebi často opakoval. Vyslanci krále Karla I. vedení plukovníkem Lewisem Kirkem svědectví nejen potvrdili, ale i oni dvakrát spatřili boj na obloze a dokonce poznali některé padlé vojáky.
Rozhodnout, zda se jedná o halucinace, zhmotnělé představy, paranormální jevy nebo skutečné návštěvy z jiných světů, asi nebude jednoduché. Možná bychom si vyřešení této záhady rádi odpustili, jen kdybychom se dokázali zbavit těch vyčerpávajících a zničujících válek.


Autor: Eliška

Datum vložení: 22.05.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 7709

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Nina, zítra Beáta