Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Novinka: Vědci představili chytrý, zelený automobil

Novinka: Vědci představili chytrý, zelený automobil

Novinka: Vědci představili chytrý, zelený automobil

Vědci představili chytrý, zelený automobil

Malý, tříkolový automobil, který by měl být lékem na přetíženou dopravu ve velkých městech, představili vědci z univerzity v Bathu. Prototyp vozu CLEVER (Compact Low Emission Vehicle for Urban Transport) je metr široký a produkuje mnohem nižší emise než normální automobily, píše server BBC.
Dvousedadlový vůz dosahuje maximální rychlosti 100 km/h a využívá neobvyklý naklápěcí podvozek, který mu umožňuje manévrování a zároveň je bezpečný. Vozidlo je výsledkem 40měsíční práce devíti různých evropských firem. Výzkum, který podpořila Evropská unie 1,5 milionem eur, přináší zcela nový typ osobního vozidla určeného do městského provozu. „Dnes si můžete vybrat pouze mezi automobilem a motocyklem, “ říká Ben Drew z univerzity v Bathu. Ta je jednou z institucí podílejících se na vývoji nového vozu. „My jsme se pokusili skloubit výhody malých rozměrů a energetické účinnosti motorky a pohodlí a bezpečnosti automobilu,“ dodal Drew.

Prototyp představený v Bathu měl jen kovový rám, ale hotový automobil má střechu, která kryje řidiče i spolujezdce sedícího za ním, a tak vytváří bezpečnou schránku pro případ nehody. Plastikové panely, jež jsou ukotvené na hliníkovém rámu, oddělují posádku od motoru. Se svou šířkou jednoho metru je vozidlo ještě užší než automobil Smart. Takto malý vůz může nejen všude bez problémů zaparkovat, ale nabízí i možnost rozšířit počet jízdních pruhů na přeplněných silnicích. Navíc více aut neznamená více škodlivých zplodin, protože Clever jako palivo využívá stlačený zemní plyn. „Je to levnější, motor je tišší a také produkuje méně emisí,“ říká Jos Darling, šéf projektu Clever na univerzitě v Bathu.

Clever však v blízké budoucnosti nenahradí automobily v centrech evropských měst. Vozidlo zatím existuje jen v několika málo kusech a v současné podobě ani není možné začít prototyp sériově vyrábět. Vědci ale doufají, že jejich nápady by mohly inspirovat výrobce automobilů a vůz Clever by mohl ukázat cestu pro nový typ městské dopravy.


Autor: Eliška

Datum vložení: 14.05.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3390

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Alexandra, zítra Evžénie