Border kolie (Border Collie)

Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes.


ANGLICKÝ NÁZEV:
Border Collie
PŮVOD:
Border kolie vznikla kdesi na britsko - skotském pomezí (border = hranice), a to vzájemným křížením mnoha různých typů anglických ovčáckých psů. Cílem tohoto šlechtění bylo získat psa s co nejlepšími ovčáckými vlastnostmi. Začala utvářet zhruba před 150 lety, na konci 19. a začátkem 20.století, a to z plemena skotských kolií. Během šlechtění tohoto plemene spolupracovali milovníci psů s nejrůznějšími ovčáky. Jejich výsledkem pak bylo toto plemeno pracovitého psa, bleskurychlého a snadno se rozhodujícího. Rozšířený je u všech chovatelů ovcí. Standard byl přijatý „Anglickým klubem chovatelů psů“ v roce 1976. Border kolie se podrobují speciálnímu výcviku, neboť mohou pracovat i jako průvodci zrakově postižených občanů.
POPIS:
Border kolie je harmonických proporcí, ani těžkopádný, ani příliš lehký pes(výška v kohoutku u psů je 53 cm, u feny jen o málo menší, váha asi 14 až 20 kg), s pevnou kostrou a silnými svaly. Středně velký pes obdélníkového formátu, širokou a hlubokou hrudí, krátkým závěsem. Hlava úměrné velikosti s poměrně širokou lebkou, přechod od čela k čumáku je jasně zřetelný. Čumák se směrem ke špičce zužuje, je přiměřeně krátký. Čenich nosu je černý, nozdry široké. Čelisti jsou silné, lícní kosti ploché, nikoli kulaté. Uši střední velikosti, vztyčené nebo polovztyčené a pohyblivé. Oválné oči má umístěné daleko od sebe. Ocas nízko nasazený, dobře osrstěný, dosahující alespoň k hleznům, na konci se točící nahoru, nesmí se zvedat nad úroveň hřbetu. Typický plíživý, velmi rychlý pohyb. Srst je rovná, přiléhající s rozvinutým základem. Dlouhá srst je na zadní straně předních tlap, na hrudi, krku, břiše a ocase. Zbarvení: různé, nejčastěji je rozšířené šedý s bílými známkami, bílá barva nesmí převládat.
VÝŠKA:
Pes má v kohoutku 47,5 až 55 cm (ideálně 53 cm).
Fenka je o málo menší, v kohoutku má 45 až 53,5 cm.
VÁHA:
V rozmezí 13,5 až 22,5 kg.
SRST:
Rovná, dlouhá.
CHARAKTER:
Border kolie je živý, velmi pozorný, rychlý, vytrvalý, chytrý, věrný a obratný pes. Mírný a přátelský je k lidem i ke zvířatům. Svému pánovi je mimořádně oddán, takřka neustále ho fixuje pohledem a reaguje na sebemenší podnět z jeho strany. Patří k nejinteligentnějším psům vůbec, učí se s velkou chutí a prací je doslova posedlý. Je nejen vynikajícím pastýřem a hlídačem, ale také věrným přítelem. Dobře se cítí mezi dětmi. Ochotně plní jakékoliv příkazy zadané člověkem, avšak život ve městě mu příliš nevyhovuje, neboť miluje svobodný pohyb.
PÉČE:
Srst vyžaduje pravidelné vyčesávání kartáčem nebo hřebenem.
PLEMENO:
FCI I. - Ovčáci a honáčtí psi.
Sekce 1 - Ovčáci.
OFICIÁLNÍ ZKRATKA V ČR :
BOC
ČÍSLO STANDARDU:
297 / 08.09.1988 (Great Britain)

Historie vzniku plemene...
Border kolie je v současné době jedním z mála plemen, které se i v současnosti využívají jako pastýřské plemeno. Na skotských pastvách, kde ovce tráví větší část roku, musí pastýřský pes po celý den běhat kolem stáda. Jeho hlavním úkolem tedy bylo běhat kolem stáda a měnit při tom neustále místo jeho pastvy. Naháněl stádo nejen na stříhání, ale také do místa jeho úkrytu. Border kolie byla pro tuto pastýřskou práci nenahraditelná. Plemeno bylo vyšlechtěno v horských podmínkách. Border kolie využívají při pastvě unikátní taktiku. Stádo jakoby řídí svým pohledem, který na ovce působí téměř jako hypnóza. Pes se často skrčí, přičapne a simuluje to, že na ovci hodlá skočit. A toto mu zároveň s jeho hypnotickým pohledem přidává zvláštně hrozivý vzhled. Stále na ovce upřeně hledí a nutí je jít ve směru, který je potřeba.
Border kolie běhá jako vítr, v jediném okamžiku dokáže unikátně zcela změnit směr. Ovce před psem sice nemají přímo strach, ale obrovsky na ně působí sílou svojí autority. Neexistuje důvěryhodný údaj, kolik plemen bylo během staletí do jeho vývoje zaintegrováno. Jaká to byla plemena, můžeme pouze předpokládat z jeho genetických rysů. Předpokládá se, že prapůvodním předkem plemene byla kolie z jižní části Skotska, kteréžto území hraničilo s Anglií. Ve jménu tohoto pejska z těchto dob zůstalo na památku slovo „border“, což v angličtině znamená hranice. Keltským jménem „kolie“ se nazývala všechna plemena psů, která se používala k pastýřskému účelu.
Následuje popis čtyř plemen, která jsou pravděpodobně prapůvodními předky border kolie:
1.)“springeršpaněl
2.)“greyhoundský chrt
3.)“bradatá kolie“
4.)neznámý pes

Od springeršpaněla převzala border kolie reflex přikrčení k zemi, což z ní udělalo lepšího pracovního pastýřského psa, než byl pes původního druhu, který pouze štěkal a kousal.
Od greyhoundu převzal jeho rychost a vytrvalost. Byl dokonce rychlejší a vytrvalejší než sám greyhound. Tomuto kříženci kolie a chrta angličané říkali „lurcher“. Tvar uší současné borderkolie pochází nepochybně od chrta.
Předkové border kolie byli později zkříženi s bradatou kolií.
Šechtění border kolií bylo až do určitého momentu chaotické a bez pravidel. Chovatelé se snažili zlepšit pouze její vlastnosti. I po vzniku ISDS (Mezinárodní organizace pastýřských psů) se do plemenné knihy zapisovaly různá neznámá plemena psů i psi neznámého původu, kteří by mohli zlepšit vlastnosti tohoto psa, což bylo důležitější než genetická čistota plemene.

Border kolie je plemeno, které převzalo od svých předků jejich nejlepší vlastnosti, a to lovecké hlídací i pastýřské, což z něho udělalo jedno z nejlepších pastýřských psů na světě.
Border kolie je plemeno, jehož selekce se prováděla podle jeho chování, tzn. podle jeho užitečnosti. Plemeno si až do dnešní doby zachovává všechny přijaté vlastnosti od svých předků, ale vzhledem se nepodobá ani jednomu z nich. Je to překrásný pastýřský pes, který vyniká zvláště ve psích závodech. Do bytu se hodí, avšak jen pokud vydržíte jeho superaktivitu.

Border kolie je pes s vysokou úrovní intelektu. Musel často dávat rozutíkané stádo dohromady, spoléhal se pouze na vlastní schopnosti a bystře přijímal náhlá řešení podle momentální situace, což z něho postupem času udělalo bystrého a nezávislého psa. Nepotřebuje již vůbec pomoc pastýře – člověka. Vrozený instinkt k pastvě je nezničitelný. Je schopen pást vše, co se jen hýbe – ať už to jsou kachny, ovce, kočky, auta nebo děti. Potřebuje stále něco dělat, aby dal průchod své energii. Je využíván nejen jako pastýřský pes, ale také jako vynikající závodník v agility, fly-boll (letící míč) a v frisbee firstbee (letící disk), v nichž často vítězí.
Bude dobrým společníkem v rukách zkušeného majitele, který pejskovi umožní pro něho tolik důležitou aktivitu a správnou péči, což ještě zaštítí svojí láskou. V rukách nezkušeného majitele se pes může stát nervózním a snadno podrážděným. Chovatel při prodeji border kolie by měl novému majiteli připomenout, že nesnese uzavřený prostor. Je to výborný hlídač, má rád svoji rodinu a jejich kamarády, je velmi chytrý a oddaný společník. O děti bude oddaně pečovat. Velice rychle se učí novým pokynům. Svému pánovi může nosit snídani, mobilní telefon, projíždí se na kolečkových bruslích. Border kolie byl hlavním aktérem mnoha filmů, z nichž mezi nejznámější patří například Mistr pes (Itálie), Maličký (USA). Během natáčení se ukázali jako velice klidnými a samostatnými psy. Měli obrovskou chuť pracovat. První border kolie byli zaregistrované Jamesem Raidem v roce 1915, ale jako výstavní pes se stal známým až později. Hlavní námitkou odborníků bylo to, že je to pouze pracovní pes, který nemá čistou genetickou linii. Nyní po uplynutí mnoha let má plemeno již předurčený genotip, ale jeho pastýřské schopnosti jsou před vymizením.
Standard plemene byl přijat anglickým cannal clubem v roce 1976.


 Foto / obrázky k článku  Border kolie

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

 Článek Border collie (Dog standard)  v angličtině (ENG)...
Poradna k článku
Border kolie
Diskuze k článku
Border kolie
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.

  Chovatelské stanice psů:

nalezeno: 51 CHS...
SVĚŽÍ VÍTR - Chovatelská stanice: Australský ovčák, Border collií Počet bodů: 100
OPEN GATE - Chovatelská stanice Border Collií zaměřená na chov po rodičích vyšetřených geneticky na dědičná onemocnění. Počet bodů: 100
PLUSH BERRY - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 90
DAIMAR - Chovatelská stanice: Hovawart Počet bodů: 90
FAIRING WORK - Chovatelská stanice: Bišonek Počet bodů: 84
ZE STŘÍBRNÉ PLANETY - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 80
Z ČERNOBÍLÝCH - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 76
HOLA-HOPA - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 76
BLACK TENDERLINE - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 76
KVÍTEK Z PÁLAVY - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 74
THIWAHE - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 72
Z LEBEDOVA DVORA - Chovatelská stanice Border kolií, Rottweiler a Anglický Buldok Počet bodů: 70
DRACO BOHEMIA - Chovatelská stanice sportovních borderek Počet bodů: 66
HALIBA - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 54
SLOBBERCHOPS - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 54
UNIS KYNOPOLIS - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 54
CREAM CHOCOLATE - Chovatelská stanice: Jack Russelův Teriér Počet bodů: 52
DARK JEWEL - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 50
Z KOVÁRNY - Malá rodinná CHS Havanských psíků, border colií a belgických ovčáků Počet bodů: 48
DEVON EXE - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 46
SILVER BREEZE - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 46
LUVER - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 46
AMBRA PROFESSIONAL - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 46
MINTAKA - Naše chovatelská stanice se zabývá chovem plemene Border collie. Počet bodů: 46
ŽELEČSKÝ HRÁDEK - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 46
Z CHOTYNĚ - Chovatelská stanice: Belgický ovčák - Malinois Počet bodů: 44
LUSIKA - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 44
Z JASMÍNOVÝCH HOR - Chovatelská stanice: Kolie dlouhosrstá Počet bodů: 44
DARLEY ARABIAN - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 44
RUNNING FREE - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 44
HVĚZDA ELS - Chovaná plemena: holandský ovčák, border kolie. Počet bodů: 42
CARPENTALIS MORAVIAN - Chovatelská stanice: Jack Russelův Teriér a Border kolie Počet bodů: 42
SPEEDY DREAM - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 40
HAFKINS - BORDER COLLIE - Zabýváme se chovem Border collií, samozřejmě s průkazem původu. Počet bodů: 40
WONDERFULL FLASH - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 38
FEŠÁK - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 38
Z ŘÍŠE FANTAZIE - Chovatelská stanice: Sheltie Počet bodů: 38
DRAKONIT - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 38
ZE ŠKVÁROVNY - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 38
CZECH BLACK - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 36
OD KNÍNICKÉ STUDÁNKY - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 36
DRUNA BLUE - BORDER COLLIE - Chovatelská stanice Border collií. Počet bodů: 34
DREAM OF JOY - Chovatelská stanice: Chodský pes Počet bodů: 34
JAMIKA - Chovatelská stanice: Čivava Počet bodů: 32
AMAZING MORAVIA - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 30
BUDGERIGAR - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 22
Z OVČÍ FARMY VENDRYNĚ - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 16
DAISYNINA DVORA - Chovatelská stanice: Německý ovčák Počet bodů: 12
NAUCANOR - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 10
WALLACHIAN KINGDOM - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 10
VON LINK - Chovatelská stanice: Border kolie Počet bodů: 4
Přidejte svoji stanici
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Border kolie
Border kolie


Border kolie
Border kolie


Border kolie
Border kolie


Border kolie
Border kolie


Border kolie
Border kolie


Fotogalerie (146)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
06.01: Já BOC propadla už před 4lety od té doby o ní káždý den sním (a navíc BOC b...
30.12: Dotrý den, potřebola bych jsem poradit. mám dvouměsíční hol čičku hnědobíl...
14.12: citaceAn onymní v žádném případě boc. nesmí být v bytě!!!/citac e Ehm. já s...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Maxim, zítra Ferdinand