Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Rostlinné novinky
Novinka: Lotos

Novinka: Lotos

Novinka: Lotos

Lotos

Lotosový květ byl a je v řadě náboženství posvátnou květinou a důležitým symbolem. Uctívali ho staří Egypťané, dodnes ho ctí Indové i buddhisté.

Podle starověkých egyptských mýtů byl lotos první bytostí na Zemi. Povstal z prvotních vod a světla. V jednom z mýtů o stvoření světa se egyptský bůh Re objevuje jako dítě vznášející se na hladině vod právě v lotosovém květu. Lotos se v Egyptě stal symbolem Slunce. Byl také ztělesněním boha Nefertema, který bývá zobrazován, jak vstává z lotosového poupěte.
Podrobně o lotosu pojednává Egyptská kniha mrtvých. Jak uvádí, je lotos jednou z podob, do nichž se může zemřelý převtělit. Spolu s papyrem byl lotos symbolem jak Dolního, tak Horního Egypta. Dnes je možné spatřit volně rostoucí papyrus i lotosy, symbolické rostliny faraonů, v parku káhirského muzea.
Lotosové květy jsou zobrazeny ve staroegyptských chrámech i hrobkách, najdeme je jako vlysy na stavbách a i na sloupech starověkého Egypta i na novodobých stavbách. Například moderní 186 metrů vysoká káhirská věž má podobu lotosu.
V Egyptě šlo především o bílý lotos (Nymphaea lotus), případně o jeho modrou formu (Nymphaea caerulea.) Je otázkou, zda byl lotos jen symbolem krásy, čistoty a ztělesním bohů, nebo zda byl při náboženských rituálech inhalován k navození změněného stavu vědomí. V této souvislosti lze připomenout nápis z helénistického chrámu boha Hora v Efdu: "Když popatříš na jeho krásu (lotosu), do očí ti vstoupí mocná síla. Když přivoníš, tvé chřípí se rozšíří." Je to pokládáno za popis čichání halucinogenní látky.

HALUCINOGEN?
V tomto případě jde o účinky modrého lotosu. Má příjemnou, mírně banánovou vůni. Teorii o halucinogenních účincích, která měla své přívržence i odpůrce, bylo třeba prověřit. Modrý lotos byl ve starověkém Egyptě poměrně běžný, dnes je to vzácná rarita. Vědcům se podařilo získat jeho vzorky z Káhiry, Tel Avivu a z Britské botanické zahrady a změřit přítomnost narkotických látek.
Podle zobrazení v hrobkách a na chrámových zdech mohl být modrý lotos přidáván do vína nebo inhalován. Vědci část vzorků máčeli v metanolu (místo vína) a také odebírali vzorky ze vzdušného prostoru nad květem. Ani v jednom případě se přítomnost halucinogenních látek neprokázala.
Naopak modrý lotos obsahuje poměrně vysoké množství flavonoidů, přírodních, zdraví prospěšných barviv, která se nacházejí v mnoha druzích ovoce a zeleniny. Je prokázáno, že flavonoidy zlepšují periferní krevní oběh, pomáhají uchovat duševní svěžest a zlepšují paměť. Třeba právě proto si ho egyptští faraoni dávali do vína.

LOTOS V INDII .
Indická mytologie přisuzuje lotosu ještě důležitější roli než staří Egypťané. Podle ní celá země pluje na vodě na velkém květu lotosu. Traduje se, že lotos vyrostl přímo z pupku boha Višnua, který bývá zobrazován, jak leží na lotosovém květu. Také bůh stvořitel Brahma je často zobrazován vsedě na lotosovém květu. Višnuova manželka Lakšmí, která je bohyní štěstí, lásky a krásy, má lotosový květ v ruce a také pleť barvy lotosu.
V indickém stavitelství byl v historii často používán lotosový sloup, tedy typ sloupu, který je zakončen hlavicí v podobě lotosového květu. Symbol lotosu ale zdaleka nepatří v Indii jen historii. I dnes je lotos v Indii symbolem krásy a čistoty a objevuje se jako významný prvek i v moderní architektuře. Například v Čándígarhu, nejmodernějším indickém městě navrženém slavným architektem Le Corbusierem, je knihovna ve tvaru lotosu.

BUDDHISMUS .
Také podle buddhistických mýtů byl lotos první květem, který se objevil na světě. V buddhismu symbolizuje cestu života, kterou je třeba ujít k osvícení. Vyrůstá z bahna, prodírá se špinavou vodou, až se nakonec čistý a zářivý objeví na hladině. Bílé květy lotosu představují čistotu a dlouhý stonek buddhistické učení, které povznáší mysl z bahna. Otevřený květ představuje osvícení, poupě potenciální možnost osvícení.
V buddhismu má význam i barva lotosu. Bílá představuje stav duchovní dokonalosti, červený lotos je symbolem čistoty srdce, lásky a vášně. Modrý lotos symbolizuje vítězství ducha nad smysly a moudrost vědění. A ještě je tu růžový lotos, nejkrásnější a nejvzácnější určený pro nejvyšší bohy. Přirozeně je spojován se samotným Buddhou, který sedává na lotosovém trůně.
LOTOS .

Rod dvouděložných rostlin z čeledi leknínovitých, která zahrnuje ozdobné vytrvalé vodní rostliny. Ze dna vyrůstají dlouze řapíkaté listy plovoucí na hladině, nad hladinou, někdy rovněž pod ní.
Jsou okrouhlé až eliptické, zvláštní jsou tím, že průduchy na rozdíl od ostatních rostlin jsou na líci čepele, aby rostlina mohla odebírat vzdušný oxid uhličitý i kyslík. Květy na dlouhých stopkách plavou na hladině nebo nad ní. Jsou oboupohlavní, pravidelné, mají mnoho korunních lístků a tyčinek a 4 - 5 kališních lístků. Plodem je dužnatá tobolka s množstvím semen. Ve sladkých vodách celého světa, hlavně tropů a subtropů, se vyskytuje 6 rodů a přibližně 65 druhů leknínovitých, mezi něž patří i lotos.
Lotos ořechonosný (Nelumbo nucifera) je domovem v Indii, v jižní Asii a severní Austrálii. Velké listy jsou modrozelené, lesklé, velké bílé květy příjemně voní. Oříšky jsou jedlé.
Lotos žlutý (Nelumbo lutea)roste na východě USA a ve střední Americe.
Lotos bílý (Nymphaea lotus)je domovem v Egyptě, bílé velké květy se otevírají odpoledne a ráno se opět zavírají.
Zralá i nezralá semena lotosu jsou v čerstvém stavu jedlá, je možné je i vařit, péci nebo kandovat.
Používá se i oddenek, který obsahuje asparagin, nelumbin a škrob a je významným zdrojem vitaminu C. Nelumbin stimuluje pohyb tělních tekutin a hlenů. Asparagin pomáhá vylučovat přebytek tekutin z plic a dýchacích trubic. Podporuje léčbu syndromu chronické únavy a zvyšuje vitalitu.


Autor: Eliška

Datum vložení: 24.04.2007 / Sekce: Rostlinné novinky

Zhlédnutí: 18684

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Teodor, zítra Nina