Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výstava v Londýně ukazuje, jak války semlely i zvířata

I zvířatům se konečně dostalo historického uznání za jejich hrdinské činy. Důkazem je výstava v Londýně, která mapuje využívání zvířat v dobách válečných - od koňů, přes psy, delfíny či holuby. Mezi exponáty nejsou jenom zvířata přímo nasazená v konfliktech, z nichž některá byla doslova válečnými hrdiny, ale také prosté "civilní" oběti války z říše zvířat, píše agentura AFP.


Zvířata ve válkách sloužila vždy, postupně byly zapojeny téměř všechny druhy - počínaje nasazením slonů kartaginským vojevůdcem Hannibalem proti Římanům, přes světlušky, které pomáhaly v roce 1916 při čtení map v zákopech, až po krysy, které v současnosti vyhledávají protipěchotní miny v Mozambiku.

Výstava s názvem Animals War (Válka zvířat), která bude v Imperiálním válečném muzeu otevřena do 22. dubna příštího roku, vzdává zvláštní hold koňům, což jsou zvířata v historii bezpochyby nejvíce vystavená přímé vřavě na válečných frontách. Dokládá to mimo jiné vystavená výzbroj, včetně bojových protichemických masek.

Princezna Anna už v roce 2004 odhalila v Londýně bronzový pomník válečných zvířat, jemuž vévodí právě kůň a mula. Dcera britské královny, která má sama jezdecké zkušenosti, tehdy ve svém projevu uvedla, že některá zvířata musela prokázat, co je to odvaha.

Lze o tom uvažovat při čtení některých příběhů, které jsou na výstavě představeny - například norská námořnická fenka, která zachránila v ledovém Baltském moři několik lidí z lodě, která ztroskotala. Plavala od jednoho ke druhému a olizovala jim tváře, aby neusnuli a nezmrzli, dokud je nenajdou záchranáři.

Další hrdinkou byla fenka Roselle, která 11. září 2001 vyvedla až z 89. patra svého slepého pána k východu jedné z dvou budov Světového obchodního střediska v New Yorku, které se pak po leteckých atentátech zhroutily.

Výstava připomíná také stovky tisíc poštovních holubů, kteří dopravovali zprávy z fronty a svou misi nezřídka ukončili na talíři nějakého hladového civilisty. V muzeu je k vidění i anglický plakát, který svého času vyzýval veřejnost, aby ušetřila tyto doručovatele novinek z bitevního pole.

Některé vystavené snímky zachycují brutalitu války prostřednictvím utrpení hospodářských zvířat, které jim způsobili lidé. Jsou to bolestné scény, které by se bez války těžko odehrály. Například obrázky začazených velbloudů v poušti, kteří se udusili zplodinami z hořících ropných polí během války v Zálivu v letech 1990 - 1991. Na dalším snímku jsou zase krávy na louce na normandském venkově v roce 1944, které byly zabity při přestřelce a ponechány postupnému rozkladu...

Britské vyznamenání pro zvířata Dickin, na němž je v bronzu vyveden nápis "We also serve" (Také jsme sloužili), bylo od roku 1943 uděleno šedesátkrát. Jedním z prvních laureátů byla v roce 1946 kolie Rob: legenda praví, že tento pes byl údajně dvacetkrát vysazen padákem s komandy SAS a zachraňoval životy vojáků tím, že je upozorňoval na to, když se nepřítel přiblížil. Ve skutečnosti ale Rob nikdy o padák ani nezavadil.

Jeho majitelé ho zapůjčili armádě, aby podpořili britské válečné úsilí. Když si ho ale chtěli vzít zpět, tak voják Tom Burt, kterému byl pes svěřen, vymyslel povídačku o hrdinských činech, aby si kolii mohl nechat u sebe. Skutečný příběh Roba, který až letos prozradili dosud žijící příslušníci SAS, nicméně zároveň připomíná, že zvířata pomáhala i způsobem, který armáda neplánovala: svým pokorným přátelstvím podporovala morálku jednotek


Autor: Eliška

Datum vložení: 29.08.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3926

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Luboš, zítra Martina