Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Chcete být zdraví? Vezměte se.

Přestože mnozí mohou nesouhlasit, vědci dokázali, že manželství svědčí ženám a ještě více mužům.

Dosud se jen bezpečně vědělo, že pozitivní účinky má manželství na zdraví mužů. Jim jednoznačně prospívá být v trvalém svazku, ačkoli se tomu sami mnohdy brání.

Zatímco pro muže je každé manželství z hlediska prospěchu zdraví užitečné, ženskému zdraví prospívá jen to manželství, které je šťastné.

Mužům svědčí manželství každopádně
I když není muž ve vztahu šťastný, mívá mnohem méně nemocí než jeho svobodný kolega.

U žen je to jiné. Svobodné i nešťastně vdané ženy trpívají mnohem více chorobami srdce než jejich spokojenější vdané kolegyně.

Manželky, které si nemohou svůj partnerský vztah vynachválit, jsou mnohem méně náchylné ke vzniku různých nemocí, shodli se někteří přední američtí psychologové.

'U šťastně vdaných žen je oproti svobodným, nešťastně vdaným nebo ovdovělým ženám nižší riziko výskytu nemocí oběhového sytému, šťastně vdané ženy mají lepší pohyblivost, větší chuť ke cvičení, méně nadváhy, lepší BMI index, lepší hodnoty cholesterolu, méně depresí a úzkostí,' říkají psychologové, kteří k těmto závěrům dospěli na základě rozboru zdravotních záznamů pěti set žen.

Manželství je lékem na depresi
Manželství také údajně svědčí lidem trpícím depresí. Tvrdí to alespoň ve své studii sociologové z univerzity v Ohiu.

Studenti doktorandského studia zkoumali podle agentury AFP přes 3000 osob, které byly v letech 1987-1988 svobodné a v období 1992-1994 'pod čepcem nebo v chomoutu'. Jednoznačně se prý ukázalo, že depresivním lidem sňatek prospěl.

'Zjistili jsme něco, co jsme vůbec neočekávali,' přiznala spoluautorka studie Adrianne Frechová. 'Mysleli jsme si, že lidé s depresemi pocítí blahodárné účinky manželství na psychiku méně, protože když je jeden z partnerů depresivní, manželství to škodí,' dodává.

Nečekaný výsledek výzkumu si Adrianne Frechová vysvětluje tím, že osoby s depresemi získají po svatbě pocit, že pro někoho něco znamenají, zatímco zdraví lidé mají většinou tento pocit normálně.

Bulimičky se více schovávají
Manželství také jednoznačně prospívá ženám s bulimií. Vědci zjistili, že některé příznaky bulimie mohou u žen vymizet poté, co se vdají nebo začnou žít společně s partnerem. To ovšem neznamená, že poruchu příjmu potravy zcela odstraní.

Vědci sledovali po dobu pěti let skupinu norských teenagerů a zjistili, že největší problémy, kterými trpí mladé ženy s bulimií - záchvaty přejídání a zvracení - často vymizí, když ženy začnou žít s partnerem nebo s manželem. Nadále však zůstanou celkově nespokojené se svým vzhledem.

'Společné soužití s partnerem však ženám nezabrání, aby dále hlídaly svou váhu, například pomocí dietních prášků nebo projímadel. Ženy pouze omezí 'sociálně nepřijatelné' symptomy bulimie,' upozorňují autoři studie, Tilmann von Soest z Norského ústavu pro sociologický výzkum v Oslu a Lars Wichstrom z Norské vědecko-technické univerzity.

Průzkum, uveřejněný v časopisu International Journal of Eating Disorders, se zaměřil na vzorek 2 600 mladých mužů a žen na středních školách.

Studentky, u kterých se na začátku průzkumu projevily symptomy bulimie, se po sestěhování s partnerem přestaly přejídat a přestaly zvracet. I nadále však trpěly nedostatkem sebeúcty a nespokojeností s vlastním tělem.

V přítomnosti cizí osoby nemohou bulimičky podnikat tak extrémní kroky, které jsou při této poruše běžné, vysvětlují vědci.

Společné soužití sice nedokáže odstranit veškeré symptomy bulimie, ale pokud si ženy uvědomí vliv prostředí na své zdraví, může jim to v léčbě pomoci, uzavírají vědci.


Autor: Eliška

Datum vložení: 04.09.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3933

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Miloslava, zítra Gizela