Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Myši prý sýr nesnášejí, milují čokoládu

Nalákat myš na sýr je stejná bláhovost jako přilákat ježka na jablko. Drobní hlodavci totiž sýr nemají rádi, naopak nepohrdnou kouskem rohlíku. A tvůrci pohádek budou muset podle britských odborníků napříště počítat s tím, že spojení myš a sýr je nesmysl. Naopak mnohem raději své hlodáky zakousnou do sladkého dortíku nebo čokolády než do cihly voňavého eidamu.

Myším totiž chutnají veškeré potraviny obsahující cukry, ať už ty jednoduché ve formě glukózy, fruktózy či sacharózy - řepného cukru, tak ve formě polysacharidů - mezi nimi škrobů. Na sacharidy jsou bohaté především obiloviny a sladkosti. Sýr naopak obsahuje jen malé množství mléčného cukru - laktózy.

Vědci z Manchester Metropolitan University tvrdí, že sýrová posedlost myší je stejný mýtus jako ježci s jablíčky a hruškami na svých bodlinách.

Zatímco ježci jako hmyzožravci by na bílkoviny bohatým sýrem nepohrdli, myši naopak dávají přednost na cukry bohatému ovoci, obilovinám a cukrovinkám. Vědci z Anglie prokázali, že myši dokonce odmítají pozřít potraviny, které po sýru jen voní či chutnají a ve skutečnosti ho neobsahují.

'Lidé předpokládají, že myši mají rády sýr. Jenže myši se na Zemi vyvíjely, aniž nějaký sýr a jemu podobné látky znaly. Tito hlodavci reagují silně na vůni, strukturu a chuť potravy, sýr je něco, co se v jejich přirozeném prostředí nevyskytuje, a proto se mu vyhýbají,' tvrdí přední britský etolog David Holmes.


Autor: Eliška

Datum vložení: 07.09.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4012

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Brigita, zítra Sabina