Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 17.10.

1803 * Ferenc Deák - uherský politik († 28. 1. 1876)
Ve 40. letech 19. století příznivcem Lájose Kossutha, v první nezávislé uherské vládě v roce 1848 ministrem spravedlnosti. Vystupoval proti radikálním maďarským směrům, v roce 1848 byl spolu s Batthyánym pro smíření s monarchií. Po porážce revoluce v roce 1849 zastánce pasívního odporu proti Vídni. Od dubna 1861 stál v čele umírněného křídla liberální strany, které bylo ochotno jednat s panovníkem za předpokladu, že bude dodržena ústava 1848. Před vypuknutím války s Pruskem se zasadil o zvolení sněmovního výboru v čele s Gyulou Andrássym, který se vrátil z emigrace, a o vypracování návrhu státoprávního vyrovnání s Rakouskem. Od začátku 70. let 19. století žil v ústraní.

1920 * Rudolf Hrušínský - herec (+ 13. 4. 1994)

1921 * Ivan Ulehla, - vědec, obor: jaderná fyzika

1946 * Jan Kavan - politik

1946 * Adam Michnik - polský historik a politik

1960 † Rudolf Lukeš - chemik, zakladatel české organické syntézy a chemických heterocyklických sloučenin (* 13. 4. 1897)

1983 † Raymond Claude Ferdinand Aron - francouzský sociolog, politolog a filozof (* 14. 3. 1905)
Kritik totalitarismu (Fašismus a komunismus). Rozpracoval koncepci o konci ideologií, zaváděl pojem industriální společnost, která má dvě varianty (kapitalistická a sovětská), mezi nimiž by mohlo při odmítnutí ideologie dojít ke konvergenci a k prosazení mírového soužití. Zabýval se různými pojetími svobody (Esej o svobodách)i polemicky traktovanými dějinami (Historie XX. století).

1988 † Josef Vlach - dirigent (* 8. 6. 1923)

1992 Mezinárodní den za vymýcení bídy
vyhlášen Valným shromážděním OSN

1996 † Jaroslav Balík - filmový režisér a scénárista (* 23. 6. 1924)
autor filmů, například Bomba, Reportáž psaná na oprátce, Milenci v roce jedna, Hordubal a televizního filmu Romeo a Julie na konci listopadu
1997 vstoupila v platnost nová polská ústava
Polské Národní shromáždění ji schválilo 2. dubna 1997.

2001 Feyenoord Rotterdam - Sparta Praha 0:2 (0:1) - Liga mistrů
fotbalisté Sparty jsou po dnešní výhře 2:0 na hřišti Feyenoordu Rotterdam v osmfinálové skupině Ligy mistrů, branky: 43. Jarošík, 78. Novotný. Rozhodčí: Ibaňéz - M. Nieto, Plou (všichni Šp.). ŽK: Haan, Van Wonderen, Emerton - Sionko. ČK: 67. Van Hooijdonk, 73. Haan. Diváci: 38 000; sestavy: Feyenoord: Timmer - Collen, Van Wonderen, Haan, Rzasa - Emerton (62. Dos Santos), Bosvelt, Paauwe, Ono - Van Hooijdonk, Leonardo (46. Kalou); Sparta: Čech - Grygera, Hübschman, Novotný, Labant - Sionko, Jarošík, Hašek, Michalík (89. Zelenka) - Kincl, Hartig; fotbalisté Sparty Praha si díky dnešnímu vítězství ve čtvrtém kole základní skupiny H Ligy mistrů 2:0 na hřišti Feyenoordu Rotterdam zajistili účast v jedné z osmifinálových skupin, o vítězství se brankami postarali v prvním poločase Jiří Jarošík z přímého kopu a ve druhém, když už soupeř hrál bez dvou vyloučených, hlavou Jiří Novotný; Sparta je s deseti body za tři výhry a remízu v čele tabulky o dva body před Bayernem Mnichov, který dnes doma deklasoval Spartak Moskva 5:1

2001 bývalý ředitel První pražské družstevní záložny si stěžuje u OSN
bývalý ředitel První pražské družstevní záložny Petr Bubeníček, který byl obviněn z podvodu a vzat do vazby, si v otevřeném dopisu adresovaném vídeňskému úřadu OSN stěžuje na postup českých vyšetřovacích orgánů; '...do dnešního dne se neprokázalo, že jsem vůbec jednal závažným způsobem protiprávně,' zdůraznil Bubeníček, důkazy o jeho nevině prý nebyly zohledněny a od 24. srpna je ve vazbě, aniž se dozvěděl důvody zahájení konkursu záložny, výši škody a jakým jednáním se měl dopustit trestného činu

2001 Mluvčí MZ Otakar Černý: v žádné z podezřelých zásilek nebyl antrax
vžádné z podezřelých zásilek, na které občané upozornili policii nebo hasiče, nebyly podle mluvčího ministerstva zdravotnictví Otakara Černého objeveny bakterie antraxu, '...do této chvíle se v České republice nic neobjevilo, nebyl zjištěn ani jeden případ bioterorismu,' řekl před 16:00 O. Černý; prozkoumané zásilky jsou v pořádku i z pohledu chemického a radiačního, řekl ředitel kanceláře Státního úřadu jaderné bezpečnosti (SÚJB) Karel Klouda, potvrdil, že laboratoře urychlily testování, od dnešního rána jsou v republice dva speciální přístroje, které umožní získat výsledky do hodiny, dosavadní metody, kdy se vzorek kultivuje, aby se případné bakterie antraxu oživily, dávaly výsledky do dvou dní

Dnes se narodili:
Adam Michnik (1946)
polský aktivista, novinář, disident
Arthur Miller (1915)
americký spisovatel
Eminem (1972)
americký raper
Karel Heřmánek (1947)
český herec
Magdalena Dietlová (1944)
česká novinářka
Montgomery Clift (1920)
americký herec
Rita Hayworth (1918)
americká herečka
Rudolf Hrušínský (1920)
český herec
Ziggy Marley (1968)
jamajský muzikant, syn Boba Marleyho

Před 100 lety se německému fyzikovi Arthuru Kornovi podařilo telegraficky přenést obraz na vzdálenost 1800 kilometrů; tímto svým novým pokusem položil základní kámen k dnešnímu způsobu obrazového přenosu, takzvanému telefotu.

V roce 1946 uspořádali ostravští trafikanti velký protestní průvod proti snížení odměny prodavačům tabáku z 12 na 9 procent.

Před 50 lety britská královna Alžběta II. uvedla slavnostně do provozu v anglickém hrabství Cumbria atomovou elektrárnu Calder Hall, první na Západě; z provozu byla vyřazena 31. března 2003.


Autor: Eliška

Datum vložení: 17.10.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3485

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Alexandra, zítra Evžénie