Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 1.11.

1636 * Nicolas Boileau-Despréaux - francouzský básník a literární kritik († 3. 3. 1711)
V didaktickém pojednání ve verších Ľ Art poétique (Umění básnické) vyjádřil základní kánony klasické tradice: rozum jako lidská schopnost pravdivého poznání, napodobení přírody, pravdivá charakteristika doby, jasnost v obsahu a formě, orientace na klasické básnictví antiky. Přeložil klasické pojednání O vznešeném, které se stalo jedním ze zdrojů estetiky romantismu.

1870 * Christopher John Brennan - australský básník († 5. 10. 1932)
Ovlivněn francouzským symbolismem a myšlenkami anglické dekadence (A. Symons). Hlavní dílo Poems (Básně), ovlivněné Stéphanem Mallarméem, je meditací o smyslu života moderního člověka, který touží po nekonečnu a ráji, ale není schopen svou touhu naplnit.

1885 * Guido Adler - rakouský hudební vědec († 15. 2. 1941)
V letech 1885 až 1898 byl profesorem univerzity v Praze a v letech 1898 až 1927 univerzity ve Vídni. Jeden ze zakladatelů moderní hudební vědy. Otiskl programovou stať o rozsahu, cíli a metodě tohoto vědního oboru.

1886 * Hermann Broch - rakouský židovský prozaik, lyrik, dramatik, filozof kultury a teoretik umění († 30. 5. 1951)
Zemřel v emigraci v USA. Čelný představitel moderní prózy německého jazyka, ovlivněný studiem matematiky, filozofie a psychologie. V esejích a pěti formálně novátorských románech zobrazil rozklad hodnot v moderní společnosti. Trilogie Náměsíčníci zachycuje rozpad morálních hodnot ve třech etapách: 1888, 1903 a 1918. Lyrickoreflexívní román Smrt Vergilova popisuje posledních osmnáct hodin umírajícího básníka. Kronikářský román Pokušitel líčí davové šílenství v tyrolské alpské vesnici. Eseje o krizi kultury současné doby věnoval J. Joyceovi, H. von Hofmannsthalovi a dalším. Psal studie o psychologii mas. Česky vyšly též Dopisy o Něměcku 1945 – 1949.

1896 * Karel Šejna - dirigent († 17. 12. 1982)
V letech 1938 až 1961 byl dirigentem (v letech 1950 až 1951 šéfdirigentem) České filharmonie. Vynikl zejména jako interpret děl českých skladatelů, dále děl E. H. Griega, G. Mahlera, H. Berlioze, C. Francka a R. Strausse.
1899 v Karlových Varech otevřena první obecní lidová knihovna

1900 * Emil Boleslav Lukáč - slovenský básník, překladatel, publicista († 14. 9. 1979)
Tvůrce neosymbolismu ve slovenské poezii. Usiloval o rovnováhu mezi moderními a tradičními proudy v literatuře. Od subjektivních motivů (Spoved’) přešel k obraně humánních hodnot v společenském a náboženských smyslu (Hymny k sláve Hosudarovej, Elixír, Moloch, Bábel). Myšlence svobody a bratrství mezi národy zasvětil i poválečné sbírky (Óda na poslednú a prvú, Parížske romance, Srdce pod Kavkazom). Překládal z literatury maďarské (E. Ady), francouzské (Ch. Baudelaire), německé a orientální. Redigoval literární časopisy Mladé Slovensko, Slovenské smery, Tvorba a jiné.

1907 * Marie Burešová - herečka († 14. 4. 1972)
V letech 1934 až 1939 byla členkou D 34; vynikala vysokou hlasovou kulturou a citovou vroucností. Stěžejní role interpretovala v režii E. F. Buriana, například Manon (V. Nezval Manon Lescaut), Taťána (A. S. Puškin Evžen Oněgin), Julie (W. Shakespeare Romeo a Julie, E. F. Burian Sen jednoho vězně). V letech 1946 až 1967 byla členkou Národního divadla v Praze.

1921 + Josef Mukařovský - malíř a rytec (* 6. 4. 1851)

1921 * Ilse Aichingerová - rakouská spisovatelka
Manželka německého básníka Güntera Eicha. V raných prózách ovlivněna Franzem Kafkou. Vyjadřuje obavu z absurdních stránek života. Autorka románu o fašistickém pronásledování židovských obyvatel Die grössere Hoffnung (Větší naděje), drobnějších próz a rozhlasových her. Česky vyšel výbor drobnějších próz Kde bydlím.

1924 * Jan Čuřík - kameraman († 4. 12. 1996)
Spolupracoval s předními českými režiséry, zejména s Věrou Chytilovou (O něčem jiném), Jaromilem Jirešem (Žert, Valerie a týden divů), Karlem Kachyňou (Lásky mezi kapkami deště, Zlatí úhoři), s Eevaldem Schormem (Každý den odvahu) a Františkem Vláčilem (Holubice).

1926 * Günther de Bruyn - německý spisovatel
Jeho díla zahajovala novou etapu v literatuře bývalé NDR zaměřením pozornosti k problematice každodenního života lidí za socialismu. Román Buridanův osel je příběhem manželského trojúhelníku. Román Udělení ceny se zabývá morálním postojem a oportunismem intelektuála. V biografickém díle Život Jeana Paula jde o problém kulturního dědictví a roli spisovatele ve společnosti. Znalosti literatury 18. a 19. století využil i v řadě literárních esejů.

Dnes se narodili:
Anthony Kiedis (1962)
americký muzikant (Red Hot Chili Peppers)
Cheiro (1866)
irský numerolog, jasnovidec
Larry Flynt (1942)
americký vydavatel
Marta Kubišová (1942)
česká zpěvačka
Pavel Zedníček (1949)
český herec
Radovan Lukavský (1919)
český herec

Katolická církev si připomíná slavnost Všech svatých

Před 1010 lety daroval římsko-německý císař Otto III. biskupovi z bavorského Freisingu oblast kolem Neuhofenu (Ostarrichi) - první písemná zmínka o názvu Rakouska.

Roku 1667 nařídil vrchní regent olomouckého biskupství hukvaldskému purkrabímu, aby netrápil ostravské měšťany vybíráním poplatků, neboť město je velmi poškozeno v důsledku třicetileté války.

V roce 1887 bylo v Opavě uskutečněno první české představení nově ustavené české Divadelní ochotnické jednoty.

Roku 1918 prohlásil Zemský národní výbor ve Slezské Ostravě, že přebírá vládu nad celým Těšínskem. Totéž ale prohlásil tři dny předtím orgán polské vlády - Rada narodowa dla Ksiestwa Cieszyńskiego v Těšíně.

O roku později, tedy roku 1919, se konalo v Ostravě představení opery Její pastorkyňa za osobní účasti autora -Leoše Janáčka.

Roku 1945 byly zahájeny přednášky na Vysoké škole báňské v Ostravě po jejím převedení z Příbrami.

Před 15 lety začala registrace kupónových knížek pro první vlnu kupónové privatizace.


Autor: Eliška

Datum vložení: 01.11.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3436

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Květa, zítra Alois