Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Výročí pro den 11.12.

Světový den dětství
Výročí založení UNICEF v roce 1946.


1474 † Jindřich IV. (Enrique IV.), zv. Bezmocný - kastilský král (* ... ... 1425)
Kastilkým králem byl od roku 1454; z trastamarské dynastie; syn Jana II. Roku 1468 donucen šlechtou zbavit nástupnických práv svoji dceru Janu (zvanou la Beltraneja) ve prospěch své sestry Isabely I. Katolické. V roce 1470 rozhodnutí odvolal. Po jeho smrti trůn vybojovala Isabela.
1803 * Hector Berlioz - francouzský skladatel a dirigent († 8. 3. 1869)
Představitel novoromantismu. Od roku 1842 podnikl mnoho koncertních cest po Evropě, v roce 1846 navštívil Prahu. Vytvořil osobitou koncepci programní hudby, zejména symfonie, jejíž formu sjednotil pomocí stálé hudební myšlenky (idée fixe). Rozšířil zvukové a barevné možnosti symfonického orchestru. Mnoho jeho děl má monumentální formu a mimořádný provozovací aparát (Rekviem, Symfonie smuteční a triumfální, Te Deum). Autor předeher (Král Lear, Římský karneval), programních symfonií (Fantastická symfonie, Lelio, Harold v Itálii, Romeo a Julie), oratoria (Faustovo prokletí), oper (Trójané, Benvenuto Cellini), sborů a písní (cyklus Letní noci). Napsal nauku o instrumentaci, Paměti a Večery v orchestru.
1841 * Adolf Čech, vl. jm. Adolf Jan Antonín Tausík - dirigent († 27. 12. 1903)
V letech 1876 až 1900 byl prvním kapelníkem Prozatímního divadla a Národního divadla v Praze. Řídil premiéry děl Bedřicha Smetany (opery počínaje Libuší, cyklus Má vlast, souborné provedení oper 1893), Antonína Dvořáka (Jakobín, Čert a Káča) a Zdeňka Fibicha (Nevěsta mesinsská, Šárka).
1880 * Julius Bab - německý divadelní vědec a kritik († 12. 2. 1955)
Od roku 1938 působil v USA. Autor prací o německém divadle (Chronik des deutschen Dramas – Kronika německého dramatu), hereckých monografií (A. Bassermann aj.) a studií o herectví nebo díla Theater der Gegenwart (Současné divadlo).
1882 * Subrahmanja Báradi - tamilský básník, prozaik a žurnalista († 11. 9. 1921)
Obsáhlé dílo vychází nejenom z klasické tamilské poezie, ale i z politických levicových proudů. Ideu Indie spojuje s mystickou představou Matky – bohyně Durgy. Důležitý pro další vývoj poezie má jeho jazyk, blízký hovorové řeči. Česky vyšly ukázky Jsem na stopě tanci.
1882 * Max Born - německý fyzik († 5. 1. 1970)
Profesor univerzit v Göttingen (od roku 1921) a Cambridge (od roku 1933). Jeden ze zakladatelů kvantové mechaniky. Zabýval se teorií relativity a kvantovou teorií, kinetickou teorií kapalin atd. V letech 1933 až 1954 žil v emigraci a působil na mnoha zahraničních univerzitách a mezinárodních institucích. V roce 1954 mu byla udělena (spolu s Waltherem Wilhelmem Georgem Bothem) Nobelova cena za fyziku.
1900 * Hermína Týrlová - trežisérka (+ 3. 5. 1993)
společně s Jiřím Trnkou a Karlem Zemanem vytvořila českou školu loutkového filmu, začínala jako ilustrátorka dětských časopisů a animátorka, od 30. let minulého století natáčela filmy loutkové, kreslené i filmy s použitím jiných materiálů (Ferda mravenec, Vzpoura hraček, Ukolébavka, Zlatovláska, Vláček kolejáček, Vlněná pohádka, Kulička Korálová pohádka)
1901 * Jaroslav Marvan - herec (+ 21. 5. 1974)
v letech 1925 až 1943 byl členem Divadla V. Buriana, v letech 1954 až 1972 byl členem Národního divadla v Praze, V komediích byl častým partnerem Vlasty Buriana (Anton Špelec ostrostřelec, Revizor, U pokladny stál, Katakomby), z dalších jeho filmů: Škola záklald života,Cesta do hlubin študákovy duše, Poslední mohykán, Městečko na dlani, Dovolená s Andělem, Anděl na horách, často byl obsazován do rolí policejních úředníků (Třináctý revír, Poslušně hlásím, Pěnička a Paraplíčko, Vražda v hotelu Excelsior, televizní seriál Hříšní lidé Města pražského) i svérázných hrdinů (Plavecký mariáš), vytvořil na 150 filmových postav
1910 * Paľo Bielik - slovenský filmový herec (+ 23. 4. 1983)
ztvárnil titulní roli ve filmu Martina Friče Jánošík, hrál ve filmech Hordubalové, Čapkovy povídky, Varúj...; s Karlem Kachyňou natočil válečný film ze Slovenského národního povstání Za sľobodu; režisér hraných filmů Vlčie Diery, Štyridsaťštyri, Kapitán dabač, Majster kat
1918 * Alexandr Isajevič Solženicyn - ruský spisovatel, publicista a politický činitel
Určujícím impulsem pro jeho literární tvorbu se kromě válečných zážitků stal dlouholetý pobyt v sovětském koncentračním táboře a roky vyhnanství. Zkušenosti a studium materiálu posléze shrnul v dokumentární politické obžalobě stalinismu (i leninismu) Souostroví Gulag; dílo metaforicky zrcadlí Sovětský svaz jako sféru nekonečných koncentračních táborů, jako společnost, v níž vězeňská atmosféra triumfuje. Z pohledu každodennosti a jejích specifických psychologických mechanismů jsou koncentrační tábory a vězení vylíčeny poprvé v novele Jeden den Ivana Děnisoviče, v románech Rakovina a V kruhu prvním. Syntetické shrnutí Solženicynova života v 60. letech minulého století, kdy spolupracoval zejména s Alexandrem Trifonovičem Tvardovským v Novém miru, obsahují vzpomínky Bodalsja těljonok s dubom (Tele a dub). Některé další románové a dokumentární práce se staly součástí rozsáhlého románového cyklu pod souhrnným názvem Krasnoje koleso (Rudé kolo). Jde o retrospektivu společensko-historického vývoje Ruska od revoluce v roce 1905 přes 1. světovou válku až po bolševický převrat na přelomu let 1917 a 1918. Psal též politické traktáty a etické eseje (Nežít ve lži, Rozdělený svět), dramata a básně. Spolu s fyzikem Andrejem Dmitrijevičem Sacharovem patří k symbolům boje za lidská práva v SSSR a k hlavním reprezentantům kulturní opozice a disidentských kruhů. V 70. a 80. letech minulého století žil v exilu v USA. Je nositelem Nobelovy cena z roku 1970.
1924 * Luboš Pistorius - divadelní režisér (+ 9. 2. 1997)

1928 * Tomás Gutiérrez Alea, také A. T. Gutiérrez - kubánský režisér († 16. 4. 1996)
Satirickými komediemi (Dvanáct křesel, Smrt byrokrata) a sociálními dramaty (Povstalci, Vzpomínky, Zápas s démony, Jahody a čokoláda), z nichž některé byly oceněny na mezinárodních festivalech, významně přispěl k rozvoji kubánské kinematografie.
1936 * Hans van den Broek - nizozemský politik
V letech 1976 až 1981 byl poslanecem za katolickou lidovou stranu, v letech 1981 až 1982 státním tajemníkem v ministerstvu zahraničí, v letech 1982 až 1993 ministrem zahraničí. V letech 1993 až 1994 členem Evropské komise, odpovědným za mezinárodní vztahy, společnou evropskou zahraniční a bezpečnostní politiku a rozšiřování EU; v letech 1995 až 1999 evropským komisařem pro vztahy se zeměmi střední a východní Evropy, zeměmi bývalého SSSR, Mongolska, Turecka, Kypru, Malty a dalšími evropskými zeměmi. Dohlížel na dodržování lidských práv a vedl Úřad pro humanitární otázky EU (ECHO).
1970 zveřejněno Poučení z krizového vývoje

Dnes se narodili:
Aleksandr Solženicyn (1918)
ruský spisovatel, nositel Nobelovy ceny
Carlo Ponti (1912)
italský filmový producent, manžel Sophie Loren
Hector Berlioz (1803)
francouzský skladatel
Jaroslav Marvan (1901)
český herec
Jean Marais (1913)
francouzský herec
Viswanathan Anand (1969)
indický šachový velmistr
Vladimir Nemirovič-Dančenko (1858)
ruský divadelní ředitel, dramatik

Mezinárodní den hor; slaví se z rozhodnutí Valného shromáždění OSN z roku 2003.
Mezinárodní den solidarity s ženami a dětmi Afriky; připomíná se z rozhodnutí rady Celoafrické organizace žen z roku 1984.


Před 60 lety byl založen Dětský fond OSN (UNICEF).

Před rokem se historicky prvním vítězem reality show VyVolení televize Prima stal 27letý kuchař Vladko Dobrovodský.Autor: Eliška

Datum vložení: 11.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4681

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Vojtěch, zítra Jiří