Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Vědci vyvinuli papír, který sám smaže vytištěný text

Text, který po přečtení zmizí, může být brzy běžnou realitou. Firma Xerox vyvinula technologii, která zanechá na listu papíru vytištěný text či grafiku jen jeden den a poté ji smaže. Jeden list speciálního papíru tak může sloužit svému účelu opakovaně. Xerox to uvedl s tím, že nová technologie je stále ve stadiu předběžného výzkumu.

Papír je výsledkem spolupráce vědců v kanadském výzkumném centru Xeroxu a výzkumného centra v kalifornském Palo Alto (PARC). Firma předpokládá, že nová technologie pomůže omezit plýtvání papírem. Xerox odhaduje, že až dvě pětiny dokumentů v kanceláři slouží pro jednodenní použití, které zahrnuje tisk e-mailů, webových stránek či podkladů pro jednání.

Vznik vymazatelného papíru umožnil hlavně objev sloučenin, které mění barvu, pokud absorbují dostatečné množství světla o určité vlnové délce. Aktuální prototyp zachovává čitelnost textu 16 až 24 hodin a umožňuje mnohonásobné použití, uvedla firma.

Odborníci z PARC nyní hledají způsob, jak sestrojit zařízení pro zápis na tento papír. Odborníci již vytvořili prototyp tiskárny, která tiskne na papír prostřednictvím světelného zdroje s odpovídající vlnovou délkou. Vytištěný text pak časem samovolně mizí. K okamžitému vymazání stačí vystavit papír vyšší teplotě.

Spotřeba papíru roste celosvětově. V České republice se loni spotřebovalo 134 kilogramů papíru a lepenky na obyvatele, což bylo o polovinu více než v roce 2000. Česko ve spotřebě překračuje průměr celé Evropy, proti 200 kilogramům na osobu v původních členských zemích EU ale zaostává.


Autor: Eliška

Datum vložení: 14.12.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 3862

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Michaela, zítra Vendelín