Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Novinka: FinePix A500: Fotoaparát pro začátečníky

Novinka: FinePix A500: Fotoaparát pro začátečníky

Novinka: FinePix A500: Fotoaparát pro začátečníky

FinePix A500: Fotoaparát pro začátečníky

Digitální fotoaparát Fujifilm FinePix A500 je určen pro začínající digitální fotografy. Pětistovka se velmi snadno ovládá, má pouze několik základních funkcí a téměř vždy se můžete spolehnout na automatiku.

I když na první pohled vypadá model FinePix A500 trochu plastově, tak při bližším ohledání zjistíte, že je vyztužen na velké ploše svého těla hliníkovými pevnými částmi (především po obvodu a na hranách), takže by měl přístroj něco vydržet. Z hlediska designu jde prostě o konzervativně laděnou stříbrnou cihličku.

Novinka umí zachytit statické snímky, ale také videozáznam. Ovšem tak jsme hned na začátku narazili na jeden z nedostatků této novinky. Model sice natáčí (neozvučené) video, ovšem pouze v rozlišení 320 x 240 bodů a to navíc jenom rychlostí 10 snímků za sekundu. Novinka je zajímavá spíše tím, že je vybavena Super CCD HR snímačem obsahujícím celkem 5,22 milionů obrazových buněk, přičemž efektivně automatika zvládá využít 5,1 milionů, takže v Menu najdete pět rozlišení, a to včetně formátu 3:2 (2592 x 1944, 2592 x 1728, 2048 x 1536, 1600 x 1200 a 640 x 480 bodů). Potěšila nás možnost manuálního nastavení citlivosti snímače, a to na hodnotách 100, 200 a 400 ISO.


Optická část je klasická pro kapesní automaty: dočkáte se trojnásobného optického zoomu, konkrétně je rozsah ohniskových vzdáleností od 6,4 do 19,2 milimetrů (v přepočtu od 38 do 114 mm), bohužel při podprůměrné světelnosti objektivu Fujinon F3,3 - F5,5. Jinak je maximální clona F8,5. Přesto nás překvapilo, že autofocus pracoval relativně svižně, samozřejmě při horších světelných podmínkách již pomaleji. V Makro režimu lze snímat až od deseti centimetrů, běžně optika ostří od 60 centimetrů. Co se týká rychlosti provozu, tak snímat můžete začít téměř až za 4,5 sekundy (což je velmi podprůměrný výkon). Jinak není novinka až tak pomalá. Zpoždění spouště je solidních 0,2 sekundy s namáčknutím spouště (bez namáčknutí ovšem 0,9 s). Horší je že při zapínání modelu musíte držet tlačítko Power téměř sekundu, abyste model aktivovali. To sice zabraňuje náhodnému zapnutí, ovšem také se vám často nepodaří model zapnout, i když se o to právě snažíte. Autofocus je relativně velmi svižný (vzhledem ke kategorii kapesních automatů), i když trochu hlučný (při ostření neustále "cvaká"). Také zápis na kartu vás nezdrží, pětimegapixelový snímek uložíte za tři sekundy.

Fotografovat s tímto modelem můžete při použití maximálního expozičního času dvě sekundy a na dynamické situace si budete muset vystačit s 1/1500 sekundy. Pochopitelně jinak se musíte vejít do tohoto vymezení. Dosah blesku při širokoúhlém snímání je solidních 3,1 metru. Co se týká dalších funkcí, tak novinka jich moc nenabízí, přesto začátečníkovi ty přítomné pomůžou na cestě za přesnou expozicí. Především čtveřice přednastavených režimů (Portrét, Krajina, Sport a Noční snímání) bude rychlou nápovědou. Měření expozice probíhá na 64 zónách celoplošně. Můžete také korigovat expozici (rozsah +- 2 EV po třetinách) nebo vybrat si jednu ze šesti přednastavených hodnot teploty bílé.

Co se týká obrazové kvality, tak při širokoúhlém snímání je již výrazná soudkovitost. Chromatická aberace je nepřehlédnutelná, vinětace je ovšem ještě výraznější. Bohužel šum je již viditelný na snímcích pořízených při hodnotě 200 ISO, čtyřstovku bychom už vám vůbec nedoporučovali používat. Tuto kritiku však musíme vidět přes optiku velmi nízké ceny modely.

Cena: 5 100 Kč


Autor: Eliška

Datum vložení: 10.06.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4038

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Eduard, zítra Josef