Novinky ze světa psů, koček, rostlin, cestování a ostatní.

vše novinky přidat novinku

Psí novinky Kočičí novinky Rostlinné novinky Cestovatelské novinky Ostatní novinky


  Ostatní novinky
Novinka: Paprsky bolesti

Novinka: Paprsky bolesti

Novinka: Paprsky bolesti

Paprsky bolesti

Odstrašující název z titulku se na veřejnosti poprvé objevil někdy v polovině roku 2001, kdy americké ministerstvo obrany oznámilo, že armáda disponuje funkčním paprskometem. Zpráva neobsahovala mnoho podrobností, avšak i ze strohých informací lze si udělat představu o účincích nové zbraně. A jak vlastně působí?
Nový bojový prostředek se oficiálně nazývá Active Denial Technology, v doslovném překladu Technologie aktivního odpuzování. Ale již brzy po oznámení o existenci progresivní zbraně se v médiích ujal populárnější název Paprsky bolesti.
Systém se vyvíjel od roku 1991 ve výzkumné laboratoři vojenského letectva USA pod vedením Ředitelství pro nesmrtící zbraně při americkém ministerstvu obrany. První testy proběhly v roce 1994 na základnách amerického letectva Brooks a Kirtland. O jaké zařízení se vlastně jedná?
V principu jde o vysílač elektromagnetického záření, které všichni dobře známe z mikrovlnné trouby. Přesné informace o charakteru paprsků jsou ale předmětem vojenského utajení, a proto nebyly nikdy zveřejněny. Nicméně z oznámení, že vystřelené paprsky pronikají asi do hloubky kolem půl milimetru pod kůži, si lze udělat poměrně přesnou představu o účincích. Zdá se, že vysílané médium musí mít větší vlnovou délku a nižší frekvenci než v „mikrovlnce“. Pro lepší představu, v troubě prostupují paprsky zhruba do hloubky 2,5 centimetru pod povrch ohřívaného pokrmu.

Mikrovlny v kuchyni
Mikrovlnná trouba je jedním z vynálezů, který vznikl úplnou náhodou. V roce 1946 se Dr. Percy Spencer zabýval výzkumem, který souvisel s radary a přitom si všiml tepelných účinků mikrovlnné energie na některé látky. Na základě tohoto objevu zkonstruoval první „mikrovlnku“. Používala vodní chlazení zdroje záření – magnetronu a musela být připojena k vodovodu. Vážila 340 kg a byla vysoká 165 centimetrů.
Vlnění v ní používané má vlnovou délku 12,25 cm, což obnáší 2,45 miliardy kmitů za vteřinu, tedy kmitočet 2450 Mhz. Neprochází kovovými materiály a odráží se od nich. Této vlastnosti se využívá k bezpečnému uzavření prostoru pro ohřev vnitřními stěnami a dvířky, od kterých se paprsky odrážejí a poté ohřívají uložené jídlo uvnitř. Molekuly tuků, cukru a vody obsažené v pokrmu je pohlcují a následně se více rozkmitají. Tím se vyvolá teplo, díky kterému v mikrovlnné troubě můžeme vařit, ohřívat a rozmrazovat. K přípravě poživatiny lze přitom použít nádoby ze skla, keramiky, porcelánu, papíru nebo některých plastů, protože jimi mikrovlny procházejí, aniž by je zahřívaly.
Způsobují bolest
Vraťme se ale k nové armádní zbrani. Paprsky mají vyvolávat intenzivní bolest, která bývá přirovnávána k pocitu, který máte po dlouhodobém opalování v létě na pláži u moře. Na rozdíl od slunečních však nemají žádné vedlejší ani trvalé účinky.
Celkem šest tisíc pokusů na zvířatech a lidských dobrovolnících v délce trvání maximálně deset sekund údajně nikdy nezpůsobilo žádné zranění. Některé organizace i jednotliví odborníci ale namítali, že paprsky mohou poškodit zrak. Testy však prý potvrdily, že lidé oči přivřou dřív, než by mohlo dojít k jejich poranění.
Použití v budoucnu
Možnosti tohoto zbraňového systému jsou ohromující. Pokud je pravdou, že dosah vlnění je až několik kilometrů, pak máme co dočinění s ideálním prostředkem, který se hodí pro nasazení v boji proti teroristům nebo při potlačování demonstrací.
Kromě nepohyblivého zařízení se vyvíjí i pohyblivý systém, umístěn na automobilu, který by měl být připraven k nasazení za tři roky. Kromě toho se však intenzivně pracuje na vývoji jiných bojových prostředků s využitím mikrovlnného záření. Dá se ale očekávat, že účinky nových zbraní budou zřejmě mnohem zákeřnější, než „paprsky bolesti“.


Autor: Eliška

Datum vložení: 23.05.2007 / Sekce: Ostatní novinky

Zhlédnutí: 4199

Diskuze  k novince...  Diskuze:

v diskuzi je 0 příspěvků | poslední příspěvek:
Podělte se s ostatními lidmi o Vaše poznatky a zkušenosti ! Zeptejte se na cokoli !
Přidej příspěvek / Zobraz příspěvky

Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.czIQ test online

Recepty online

Hry online

Test Jasnovidce

Výukový slovník English
Svátek má  Vladislav, zítra Doubravka