WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Apocynaceae


ROSTLINNÝ SVĚT


Je to obrovská rodina dvouděložných rostlin.


POPIS:
V přírodě existuje na 200 rodů a více než 2000 druhů rozličných rostlin. Je to obrovská rodina dvouděložných rostlin ve formě stromů, keřů, polokeřů, lián, mnoholetých travin, a také sukulentů, rozmístěných v tropických a subtropických oblastech celé zeměkoule.
Odlišnosti můžeme charakterizovat takto: jedny druhy jako Apocynaceae mají listy prosté formy, rozložené proti sobě na stéblech. Rostlina zadržuje mléčnou šťávu a jedovaté alkaloidy. Toto mléko může vyvolat otoky ba i otravu. Květy jsou samostatné nebo v květenství. Květ přechází v úzkou trubku. Rozmnožují se stébelnými řízky na jaře a semeny.
UMÍSTĚNÍ:
Apocynaceae bychom během letního období měli udržovat při pokojové teplotě. Během zimního období rostlinu udržujme v chladnější teplotě, asi 12 až 14°C. Pro umístění Apocynaceae vybereme stanoviště s jasným a rozptýleným světlem, malým množstvím slunečních paprsků ráno a navečer. Některé druhy nepotřebují zastínění. V létě, až přejdou chladné noci můžeme přenést rostliny do zahrady.
ZALÉVÁNÍ:
Apocynaceae potřebuje v létě zálivku bohatou, ale v zimě mírnou, v závislosti na teplotě v místnosti. Kořenový bal by neměl přeschnout.
HNOJENÍ:
Apocynaceae hnojíme vždy během období růstu a kvetení. Hodí se komplexní minerální hnojivo pro dekorativně kvetoucí rostliny nebo pro dekorativně olistěné. Některé velké druhy dřevin, jako např. Oleandr, hnojíme minerálními a organickými hnojivy. Také sukulentní rostliny hnojíme jenom minerálními hnojivy 1x za měsíc.
PŘESAZOVÁNÍ:
Apocynaceae jako mladou rostlinu přesazujeme každý rok, starší za 2 až 3 roky. Doporučená směs zeminy: 3 až 4 díly drnovky, 2 díly listovky, 2 díly prohnojené či pařeništní zeminy, 1 díl písku. Při přesazování provádíme částečnou obřízku kořenů u velkých rostlin.

___________________________________________________________________________________