WWW.CELYSVET.CZ - encyklopedie: pokojové rostliny, psi, kočky, státy ___________________________________________________________________________________

Tazy (Tasy, Mid-Asiatic Borzoi)


PSÍ SVĚT


Tazy (Mid-Asiatic Borzoi, Tasy) je zvláštní pes s nezávislou povahou a nevyčerpatelnou zásobou energie. Vyžaduje partnerství a přátelství člověka, který jeho vlastnosti a přednosti náležitě ocení.


ANGLICKÝ NÁZEV:
angl. Mid-Asiatic Borzoi, Tasy; čes.: Tazy
PŮVOD:
Tazy (Mid-Asiatic Borzoi, Tasy) je plemenem zformovaným ve stepních a pouštních oblastech Střední Asie. Jeho předkem je pravděpodobně Saluki.
Je to vytrvalý pes, rychlý jako vítr. Využíván byl především pro lov na zajíce, lišku a stepního vlka. Ve své domovině má Tazy stejnou hodnostu, jako dostihový plnokrevník. Za jednoho čistokrevného psa se dávalo 47 koní. Tito psi se vyskytují v Kazachstánu, Turkménii, Uzbekistánu a ve středním Rusku.
POPIS:
Tazy (Mid-Asiatic Borzoi, Tasy) je plemenem krátkosrstých loveckých psů. Jiný název je středoasijský chrt.
Je to houževnatý a rychlonohý pes, který však nevyniká vytříbenou krásou, tolik typickou pro ostatní východní chrty. Je to suchý pes s pevnou, lehkou kostrou a dobře vyvinutou muskulaturou. Hlava je dlouhá a klínovitá. Oči má velké a hnědé. Nos má černý, při světlém zbarvení srsti je povolena barva kávová. Visící uši jsou slabé, posazené na úrovni očí. Hrudník má hluboký a široký, v horní části s prohnutými žebry. Kohoutek výrazně vyčnívá. Ocas je tenký, dlouhý, šavlovitého tvaru, zatočený do kruhu nebo háčkovitě zakroucený, v klidném stavu je svěšený dolů, při akci se zvedá na úroveň hřbetu.
VÝŠKA:
Tazy (Mid-Asiatic Borzoi, Tasy) má v kohoutku 60 až 70 cm.
VÁHA:
Není udána.
SRST:
Tazy (Mid-Asiatic Borzoi, Tasy) má krátkou a měkkou srst, která je rovná. Na uších a spodní části ocasu je delší, na zadní straně končetin tvoří třásně. Zbarvení je: červené, bílé, šedé, černé, všechny odstíny rezavé, žíhané, skvrnité. Na čenichu je přípustná tmavá maska.
CHARAKTER:
Tazy (Mid-Asiatic Borzoi, Tasy) je zvláštní pes s nezávislou povahou a nevyčerpatelnou zásobou energie. Vyžaduje partnerství a přátelství člověka, který jeho vlastnosti a přednosti náležitě ocení.
PÉČE:
Tazy (Mid-Asiatic Borzoi, Tasy) potřebuje zajistit dostatek pravidelného pohybu a přiměřené zátěže. Jinak nevyžaduje žádnou zvláštní péči.
PLEMENO:
FCI - Neuznané plemeno.

___________________________________________________________________________________