Asplenium vlasové (Asplenium trichomanes)

Řapík listu je temně-hnědý, listy zaobleně-vejčité, zubaté, temně zelené. Na jejich dolní straně se nacházejí protáhlé sorusy se sporami.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Asplenium trichomanes, Asplenium bulbiferum, Asplenium nidus, Asplenium 'Fimbriatur', Asplenium ruta-muraria.
POPIS:
Stínová místa na skalkách na kapradiny blahodárně působí. Dosahují malé výšky asi 5 až 15 cm. Kapradiny se rozmnožují sporami, které roznáší vítr. Jsou zaklíněny ve zvláštních pouzdrech, které se jmenují „sorusy“, na dolní straně listů. Nejtypičtějším pro všechny mladé kapradiny jsou spirálovitě stočené listy. Na rozdíl od množství kapradin, má asplenium raději suché pěstování. V zimě špatně snáší vláhu deště, proto je lepší jej umístit do skalní úžlabiny a zabezpečit mu písčitou půdu s humusem. Rozmnožuje se na jaře sporami nebo dělením větších svazků. U Asplenium trichomanes nacházíme silnější kmen s věčně zelenými listy, dlouhými 5 až 20 cm. Řapík listu je temně-hnědý, listy zaobleně-vejčité, zubaté, temně zelené. Na jejich dolní straně se nacházejí protáhlé sorusy se sporami. Asplenium roste na skalách, skalních stěnách i na kamenitých lesních půdách v Evropě, Azii i Americe. Velmi se mu podobá Asplenium viride (L.), s tou odlišností, že listy jsou u druhého delší, a roubky zelenější. Roste na vápencových skalách. Ještě jednou nízkorostlou kapradinou je Asplenium septentrionale, vysoký 10 až 15 cm. Listy má trvale zelené, vidlicově rozdělené. Jejich nižší strana je prakticky celá obsypaná strusami. Rostliny je možné vysazovat jak na sluneční místo, tak i do stínu; nesnáší vápencovou půdu. Asplenium ruta-muraria (L.) je droboučká, suchomilující kapradinka s listy dlouhými nejvýše 4 až 10 cm, dvakrát nebo třikrát pernatými. Strusy jsou protáhlých linií. V přírodě je rostlinu možné vidět jak na slunečních, tak i stínových místech, ale vždycky ve vápencovém substrátu a ve skalních prasklinách.
ČELEĎ:
Aspleniaceae, sleziníkovité.
PŮVOD:
Asplenium roste na skalách, stěnách i na kamenitých lesních půdách v Evropě, Asii, Austrálii i Americe.
UMÍSTĚNÍ:
Na rozdíl od množství kapradin, má asplenium rádo suché pěstování. V zimě špatně snáší vláhu deště, proto je lepší jej umístit do skalní úžlabiny a zabezpečit mu písčitou půdu s humusem.
TEPLOTA:
Asplenium (sleziník) patří k teplomilným kapradinám. Bylo by dobré, aby teploměr ukazoval okolo 20-25 °C, v zimě ne méně než 18 °C. Je citlivý na průvan.
OSVĚTLENÍ:
Stanoviště pro asplenium by mělo být dostatečně světlé, ale se zastíněním před přímými slunečními paprsky, je možný lehký polostín, ale ne tmavé místo.
ZÁLIVKA:
Zalévání hojné od jara do podzimu a v zimě mírné. Místo běžné zálivky se doporučuje čas od času ponořit květináče s květinou do nádoby s vodou. Sleziník nesnáší tvrdou a chlorovanou vodu, na zalévání se používá voda pokojové teploty, která je minimálně 12 hodin odstátá.
HNOJENÍ:
Přihnojuje se 1 krát za měsíc od dubna do září slabě koncentrovaným roztokem hnojiv (přibližně poloviční dávka než pro takové rostliny jako filodendrony nebo fíkusy).
VLHKOST VZDUCHU:
Aspleniumy potřebují vlhký vzduch, okolo 60 %. Při suchém vzduchu rostlině schnou listy. Nejlepší je umístit ji do široké misky s keramzitem nebo drobnými oblázky. Zalévá se jak zemina v květináči, tak se nalévá voda i do misky. Pokud se v blízkosti rostliny nachází ústřední topení, mělo by být stále zakryté vlhkým ručníkem nebo prostěradlem.
PŘESAZOVÁNÍ:
Zemina musí mít slabě kyselou reakci. Zemina kyprá, v poměru: 1 díl listovky, 2 díly rašeliny, 0,5 dílu kompostové zeminy a 1 díl písku. Přesazuje se každoročně nebo ob rok. Nesnáší přesazení do příliš velké nádoby. Je možno použít kupovanou půdní směs pro orchideje.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Asplenium se, stejně jako ostatní kapradiny, množí výtrusy a dělením keře.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Pravidelné hnědé tečky nebo čárky na rubu listu:
Příčinou bývá puklice. Nejčastěji se objevuje na sleziníku ptačí hnízdo.
Počínaje od spodu listy žloutnou, mají hnědé skvrny a opadávají:
Příčinou je pravděpodobně příliš suchý vzduch. Nejčastěji jsou takto postihovány rostliny, které jsou v blízkosti radiátorů nebo mají na svém stanovišti příliš vysokou teplotu. Pokud jsou listy ještě navíc ochablé a vadnou, příčinou je nesprávná zálivka.
Listy žloutnou, mají hnědé špičky a nepřirůstají:
Příčinou je příliš suchý vzduch.
Listy blednou a jsou popálené:
Příčinou bývá stanoviště na příliš siném slunci. Především během letního období musíte kapradiny před poledním žárem sluncem dobře ochránit.
Listy blednou a růst je slabý:
Příčinou je nedostatek živin. Kapradiny potřebují během celého období růstu časté přihnojování slabými roztoky hnojiv.
Listy odumírají:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch a suchý substrát.


 Foto / obrázky k článku  Asplenium vlasové

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Asplenium vlasové
Diskuze k článku
Asplenium vlasové
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2021 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Asplenium vlasové
Asplenium vlasové


Asplenium vlasové
Asplenium vlasové


Asplenium vlasové
Asplenium vlasové


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
02.06: Hezký den, včera jsem si barvila vlasy středně hnědou barvou, ale chytlo to...
21.02: dobry den chci se zeptat jestli je normalni ze pri myti mi v ruce zustane c...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Asplenium vlasové, ...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Darina, zítra Berta