Dieffenbachie mramornatka (Dieffenbachia amoena)

Dieffenbachie mramornatka je dekorativní, stále zelená rostlina s velkými listy, umístěnými za sebou na stéble.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Dieffenbachia amoena 'Tropic Snow', Dieffenbachia bowmannii 'Camilla', Dieffenbachia maculata.
POPIS:
Dekorativní, stále zelená rostlina s velkými listy, umístěnými za sebou na stéble. Difenbachie rychle roste a dosahuje výšky až do 2 metrů. Nezapomínejte, že tato rostlina je jedovatá! Doporučuje se ji umisťovat na jasné světlo až šero, a to v závislosti od pestrosti zbarvení listu. Nepřípustné je přímé sluneční světlo. V létě je možné pěstovat ji venku. Kromě rosení se doporučuje listy otírat jemným vlhkým hadříkem. Každých deset dní na jaře a v létě a jedenkrát za měsíc na podzim a v zimě rostlinu přihnojujeme organickými nebo minerálními hnojivy bez obsahu vápna. Množení se provádí vrcholovými stonkovými řízky, které se nechají zakořenit ve vodě, ve sphagnumu, v písku nebo směsi písku a rašeliny (v poměru 1:1). Pro rychlejší a lepší zakořenění řízků je třeba dodržovat následující podmínky: často rosíme a otíráme listy, chráníme před přímým slunečním světlem, udržujeme teplotu substrátu, která není nižší než 21-23°C a pečlivě zakrýváme sklenicí nebo polyetylénovou fólií. Přesazujeme na jaře podle potřeby do směsi listovky, humusu, rašeliny a písku (3:1:1:1). Nový květináč musí být o něco větší než předchozí. Stonek je při přesazování nutné trochu zapustit. V jeho zapuštěné části potom vyrostou dodatečné kořeny.
ČELEĎ:
Araceae, áronovité.
PŮVOD:
Centrální a Jižní amerika.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé místo, přímé slunce však nemá ráda. Doporučuje se udržovat po celý rok v teple, průvan a kolísání teploty rostlině uškodí.
TEPLOTA:
Dobře roste pouze v teple, potřebuje teplotu minimálně 18°C, raději však vyšší. Při teplotě nižší než 10°C rostlina zahnívá a hyne. Nesnáší průvan.
OSVĚTLENÍ:
V létě polostín, v zimě dobré osvětlení. Při nedostatku světla degenerují listy a květina ztrácí dekorativní funkci. Dobře se bude vyvíjet na východním nebo západním okně, zastíněném tylovou záclonou.
ZALÉVÁNÍ:
Od jara do podzimu hojná, v zimě mírná. Půda se udržuje neustále vlhká, ale
nesmí být přemokřená. Při zalévání příliš tvrdou vodou konce listů hnědnou.
HNOJENÍ:
Hnojíme od května do srpna, každé dva týdny, komplexním hnojivem. Na podzim a v zimě nehnojíme. Při nedostatku živin se rychle obnažuje spodní část stonku.
VLHKOST VZDUCHU:
Květina má ráda vlhký vzduch, potřebuje pravidelné orosování a omývání listů. Před rosením se přesvědčte, že v místnosti je teplo a odnikud netáhne, což by mohlo rostlinu poškodit. Jestliže je v pokoji okolo 18°C raději nerosíme, ale pravidelně omýváme listy vlhkou houbou.
PŘESAZOVÁNÍ:
Přesazujeme každoročně na jaře, nejlépe na konci dubna. Doporučená půda je: směs drnovky (4 díly), listovky (1 díl), rašeliny (1 díl) a písku (1 díl). Dieffenbachie patří k rychle rostoucím rostlinám, ale protože je poměrně mohutná, je její přesazování obtížné. Proto doporučujeme nahradit vrchní vrstvu půdy velice výživnou zeminou, pokud možno s trochou dřevěného uhlí.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Stonkovými výhonky dlouhými 5 až 7 cm, které zakořeňují v půdě zahřáté na 30°C. Některé druhy Dieffenbachie tvoří dceřinné odnože, které se oddělují a nechávají zakořenit. Pro omlazení rostliny se odřezává její vrcholek s částí stonku, který dobře zakořeňuje.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Poškozují ji nádory, hniloba a brouci. Sviluška, třásněnka a mšice v suchém vzduchu.Poškození kořenů v příliš vlhkém prostředí.
VAROVÁNÍ:
Nezapomínejte, že je tato rostlina jedovatá!


 Foto / obrázky k článku  Dieffenbachie mramornatka

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Dieffenbachie mramornatka
Diskuze k článku
Dieffenbachie mramornatka
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2023 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Dieffenbachie mramornatka
Dieffenbachie mramornatka


Dieffenbachie mramornatka
Dieffenbachie mramornatka


Dieffenbachie mramornatka
Dieffenbachie mramornatka


Dieffenbachie mramornatka
Dieffenbachie mramornatka


Dieffenbachie mramornatka
Dieffenbachie mramornatka


Fotogalerie (13)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
22.10: Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda-li jsou jedovaté pokojové rostli ny ne...
04.07: DORY DEN. CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT, JESLI JE TO PRAVDA ŽE MRAMORNATKA JE ŠKODL...
22.03: Dobrý den,potře buji poradit.Zl omila se mi difenbachie a je už velká asi 0,7...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Olívie / Oliver, zítra Bohumil