Kencie (Howea belmoreana)

Pomaleji rostoucí Howea.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Howea belmoreana, Howea forsteriana.
POPIS:
Je to do široka rozprostírající se pokojová palma. Pochází z Austrálie. Howea má ráda jasné, ale ne přímé sluneční světlo a přiměřenou teplotu, v zimě ne nižší než 12°C. Zeminu je nutn stále udržovat ve vlhkých podmínkách, nelze však dopustit, aby voda u kořenů rostliny stála (tento úkol nám pomůže vyřešit správná drenážka). Při pěstování rostlin v podmínkách s centrálním vytápěním je nezbytné ji periodicky postřikovat. Listy je nutné někdy potírat vlažnou vodou. Jednou do měsíce je dobré rostlinu přihnojovat hnojivem pro palmy. Přesazujeme pouze v nutném případě. Pro vyšší jakost hlíny se používá směs dřevité hlíny, listové hlíny, humusu, rašeliny i písku (v poměru 2:1:1:1:1). Rozmnožuje se semeny. Chceme-li, aby rostla bez semen, nebude to úplně jednoduché. Škůdci a nemoci: červené pavoukové kleště, moučný červ, kořenová hniloba z výsledku přelévání.
ČELEĎ:
Arecaceae, arekovité, palmy.
PŮVOD:
Ostrov Lorda Howea, Austrálie.
UMÍSTĚNÍ:
Světlé až polostinné místo, nikoli však přímé sluneční paprsky.
TEPLOTA:
Přiměřená v období celého roku kolem 14 až 18°C. Zimní minimum pro Woweu belmoreanu je 16°C, pro Howeu forstereiranu 10°C. Některé druhy rostoucí při vyšších teplotách musíme často rosit.
OSVĚTLENÍ:
Potřebují světlé nebo polostinné místo. Na temném místě nesmí stát. Zvláště v zimně ji musíme umisťovat na dobré osvětlení.
ZÁLIVKA:
Častost zálivky záleží na okolní teplotě, musí však být rovnoměrná na jaře i v létě bohatá, na podzim a v zimě mírná. Zemina nesmí být přelitá, konečky listů by pak by hnědly. Nenechat přeschnout.
HNOJIVOVÉ ZÁLIVKY
Zálivka se provádí od května do září každý týden speciálním hnojivem pro palmy nebo tekutým hnojivem pro pokojové rostliny.
VLHKOST VZDUCHU:
Howea má ráda rosení a sprchování. Pravidelné rosení ráno a večer rostlině velice prospívá. Můžeme ji umístit na zhradě či balkoně, i zde využijeme postřikování.
PŘESAZOVÁNÍ:
Nemají rády přesazování, přesadíme jen tehdy, když je to potřeba. Řídíme se podle zaplnění nádoby kořeny, přesazujeme asi jednou za 2 až 3 roky. Každy rok vyměníme vrchní vrstvu půdy,dáme čerstvou. )
Doporučený podíl zeminy: 2 díly lehké hlinito-drnové, 2 díly prohnojené listovky, 1 díl rašeliny, 1 díl propraného hnoje, 1 díl písku a dřevěné uhlí.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Semeny je velice obtížné, při teplotě 23 až 25°C se vysévají v únoru a březnu. Také dělením starých rostlin.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Zahnědlé špičky listů:
Nejčastější příčinou je suchý vzduch. Během teplého počasí nezapomínejte listy pravidelně rosit. Dalšími možnými příčinami mohou být: nedostatečná zálivka, chladný vzduch či poškození Palmy z nadměrného či neohleduplného dotýkání.
Žloutnutí listů:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Při nedostatečné zálivce budou během letních měsíců kořeny Palmy trpět suchem.
Hmyz:
Obtíže může způsobit sviluška, poklice a vlnatka.
Drobné hnědé skvrny na listech:
Nejčastější příčinou je chorobná skvrnitost, která byla vyvolaná přelitím nebo nachlazením. Napadené listy odstraňte a zlepšete Palmě podmínky k růstu. Další možnou příčinou může být velmi tvrdá zálivková voda.
Hnědé listy:
Bývá přirozené, pokud ty nejspodnější palmové listy hnědnou a klopí se. Odstraňte je ne trháním, ale odříznutím. Při hromadném hnědnutí listů navíc ve spojení s hnilobou je příčinou přelití.


 Foto / obrázky k článku  Kencie

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Kencie
Diskuze k článku
Kencie
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · RoboStav
Copyright (c) 2024 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Kencie
Kencie


Kencie
Kencie


Kencie
Kencie


Kencie
Kencie


Kencie
Kencie


Fotogalerie (5)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
25.01: Srdečně Vás zdravím. P řed třemi týdny jsem zakoupil tuto palmu. Byla v dob...
12.02: Dobrý den. Přemýšlím o prodeji této palmy, ale nevím za kolik bych jí měl p...
29.01: Dobrý den,máme kencii asi 15 let byla krásná vysoce vzrostlá,ale na jednou j...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Petr, zítra Svatopluk