Kostival Lékařský (Symphytum officinale L)

Tato léčivá rostlina patří mezi naše nepostradatelné a nejlepší bylinky


Tato léčivá rostlina patří mezi naše nepostradatelné a nejlepší bylinky, které příroda poskytuje. Roste na mokrých loukách, na mezích polí, ve vlhkých příkopech a podél potoků.

Najdeme ji i při plotech a na rumištích, kde kvete zvenku tmavohnědý až černý, uvnitř bílý až žlutavý, tlustý jako palec. Na řezu je velmi slizký, takřka mazlavý a mastný.

Kořeny má hluboké a sotva je možné ho vyhubit. Kořen vykopáváme na jaře a na podzim, nejlépe rycími vidlemi. Čerstvá nať se sbírá před a v době květu.

Kostival se lidově nazývá "hadí mord", který se u nás pěstuje v zahradách a oužívá v kuchyni.

Tinktura z kostivalu, kterou si velmi lehce sami připravíme, skrývá v sobě obdivuhodnou moc. Nemocným, které po léta léčili nejlepšími preparázy proti revmatismu a otokům kloubu, se velmi rychle pomůže touto tinkturou.

Také listy kostivalu pomohou už za jednu noc, když je ovaříme a jako teplou kaši položíme na ochrnuté končetiny. Tato procedura pomáhá, když bolesti pocházejí z přetažení, podvrnutí, vykloubení či záchvatu mrtvice.

Tento obklad pomáhá při zánětu kloubů nohou a rukou. Kašovité obklady mohou přinést úlevu i při příčném ochromení. Teplé obklady z kaše pomáhají i při bércových vředech, při revmatickém zduření svalů, dnavých uzlinách, nádorech, bolestech šíje, bolestivých pahýlech po amputaci, ba dokonce při zánětu okostice.

Prášek z kostivalu lze dnes již dostat v mnohých lékárnách.

Z kořene je možné připravit i čaj, který se používá vnižřně při bronchitidě, poruchách trávicích orgánů, krvácení žaludku, při zápalu pohrudnice. Pijeme jej přes den dva až čtyři šálky po doušcích.

Při zaludečních vředech se doporučuje směs:
ze 100 g kostivalu
50 g měsíčku lékařského
50 g truskavce ptačího
Obklady z tinktury je možné s nejlepším úspěchem použít při vnějších i vnitřních ranách, při poraněních všeho druhu, např. pohmožděninách, výronech krve a zlomeninách.

Listy kostivalu se nepoužívají pouze na obklady, ale i jako přísada pro celkovou koupel, při revmatických bolestech, dně, bolestech kloubů, poruchách prokrvení a poškozených ploténkách.

Při poruchách prokrvení v nohách, při křečových žilách a na doléčení zlomů kostí používáme sedací koupele z kořene kostivalu.

V některých krajích se listy kostivalu vkládají do omeletového těsta a vypékají se. Účinné látky této léčivé byliny tak může využít celá rodina

Způsoby užívání:

Způsoby přípravy čaje z kořenů:
Dvě čajové lžičky nadrobno nařezaného kořene vyluhujeme v 1/2 litru studené vody přes noc, ráno jen zahřejeme a scedíme. Pijeme po doušcích.

Míchaný čaj při žaludečních vředech:
Vrchovatou čajovou lžičku směsi na 1/4 litru vody spaříme a necháme vyluhovat 3 minuty. Denně pijeme tři až čtyři šálky po doušcích.

Kašovité obklady:
dobře usušené kořeny pomeleme na moučku
v šálku vřelé vody, do které jsme přidali několik kapek jedlého oleje, rychle smícháme na kaši, natřeme na plátěný hadřík, teplé položíme na nemocné místo a zabalíme.

Obklady z listů:
čerstvé listy umyjeme, na desce válečkem (možnou použít i teplých na obklad) na nudle rozválíme, položíme na příslušné místo a zavážeme

Přísaha do celkové koupele:
500 g čerstvých nebo sušených listů necháme máčet přes noc v pěti litrech studené vody. Druhý den vše zahřejeme do varu a tekutinu vlijeme do vody ve vaně.

Přísada do sedací koupele:
Postupujeme stejně jako při celkové koupeli, ale použije pouze 200g listů

Tinktura z kořene:
kořeny kostivalu umyjeme a kartáčem očistíme, nadrobno rozřežeme. Volně jimi naplníme láhev až po hrdlo, zalijeme režnou nebo jinou ovocnou pálenkou, postavíme na 14 dní na slunko nebo blízko kamen. Kořeny musí být v pálence ponořené.

Mast z kostivalu:
4-6 (podle velikosti) čerstvých, umytých kořen jemně posekáme a krátce upražíme v 250g čistého sádla, přes noc necháme stát.
Druhý den ohřejeme, scedíme přes hadr (plátno) a zbytek vylisujeme (vymačkáme rukou) poté naplníme malé čisté nádobky (kelímky od krémů) a vložíme do chladničky.
Mast z kostivalu můžeme použít místo obkladu z kaše.
Mast je nepostradatelná při léčení ran u lidí, ale i u zvířat.

Víno z kostivalu:
2-5 čerstvých, umytých kořenů nadrobno nařezaných vyluhujeme 5-6 týdnů v litru přírodního bílého vína.
Je to vynikající lék při chorobách plic.


UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz


 Foto / obrázky k článku  Kostival Lékařský

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Kostival Lékařský
Diskuze k článku
Kostival Lékařský
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Kostival Lékařský
Kostival Lékařský


Kostival Lékařský
Kostival Lékařský


Kostival Lékařský
Kostival Lékařský


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
06.10: Dobrý den, nevíte na čem namelu kořeny z kostivalu? Mlýnek na strouhanku s...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Kostival Lékařský, ...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Hedvika, zítra Lukáš