Miltonie (Miltonia)

Je to rostlina z čeledi orchidejí. Má krátké období klidu v zimě.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Miltonia, Miltoniopsis.
POPIS:
Je to rostlina z čeledi orchidejí. Má krátké období klidu v zimě. Má hebké kvítky, podobné fialce. Kvítky vydrží dlouho a šíří jemné aroma. V pokojových podmínkách se pěstuje obtížně. Celý rok však vyžaduje přibližně stejné podmínky. Teplota by měla být stále kolem 18°C, nepřestojí propady teplot. Celý rok se hojně zavlažuje teplou vodou, umisťují se na přiměřeně osvětlené místo. Při přesazování dávejte pozor na křehké kořeny, zlámání způsobuje jejich uhnívání. Po přesazení rostlinu 3 až 5 dní nezalévejte. Trs můžete také rozdělit tak, aby každá část měla své kořeny. Přesazuje se na jaře nebo hned po květu. Upřednostňuje zásaditý substrát a malé množství vápníku v půdě. Používá se směs z kořenů kapradin, rašeliny, opadaných listů, borovicové kůry a uhlí (v poměru 3:3:2:1:1), přidává se křída, dolomitová drť, nebo drcený vápenec v koncentraci 5 až 10 g na každý litr směsi. Dávejte pozor na kvalitu jednotlivých složek substrátu a hnojiv.
ČELEĎ:
Orchidaceae, vstavačovité.
PŮVOD:
Jižní Amerika.
UMÍSTĚNÍ:
Celoročně na světlém místě.
TEPLOTA:
Miltonia je teplomilná. Zimní optimální teplota je kolem 20°C, noční minimum je 15°C. Hybridy Miltonia jsou Miltoniopsisy.
Miltoniopsis hybr.:
Pěstujeme ji při nižší teplotě, kolem 15°C, zimní minimum je 12°C. Miltonia velmi špatně snáší výkyvy teplot. Průvan ji může zahubit.
OSVĚTLENÍ:
Světlé stanoviště, nejlépe na západním nebo východním okně, nezastíněném venkovními stromy. Na jižním okně je potřeba zastínění před přímým poledním sluncem.
ZÁLIVKA:
V období růstu na jaře a v létě hojná, půda musí být stále vlhká. V zimě zálivku značně omezíme, tj. prakticky udržujeme v suchu.
HNOJENÍ:
V období růstu, rašení poupat a květu ji přihnojujeme speciálním hnojivem pro orchideje.
VLHKOST VZDUCHU:
Pravidelné orosování může být neúčinné. Miltonia potřebuje vlhkost vzduchu kolem 60 až 70%. Proto je nejlepší postavit je na misku s vodou nebo mokrými oblázky.
PŘESAZOVÁNÍ:
Přesazujeme pouze v případě, že kořeny Miltonia vyčnívají z květináče a rostlina špatně roste. Miltonia totiž, stejně jako všechny orchideje, přesazování špatně snáší. Obvykle ji přesazujeme po 3 až 4 letech, aby květina dobře rostla. Květináč však nesmí být příliš velký. Jako půdu použijeme speciální koupenou zeminu pro orchideje. Můžeme si ji připravit sami z 1 dílu jemně mletých kořenů kapradí, 1 dílu jemně drceného mechu, 1 dílu lehké kypré drnovky a 1 dílu listovky. Můžeme použít i jinou směs, a to: 1 díl kypré rašelinové zeminy (nejlepší je svrchní hnědá rašelina ) a 1 díl jemně drcené borové kůry.
MNOŽENÍ:
Dělením a vzdušnými výhony.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Hnědé skvrny na listech:
Jsou-li skvrny tvrdé a suché, příčinou je zcela jistě popálení sluncem. Skvrny neodstraňujte, ale zajistěte před přímými slunečními paprsky přistínění. Jsou-li skvrny měkké, je to příznak houbové choroby. V tomto případě napadanou část rostliny ihned odstraňte. .
Vodorovný nebo skloněný růst:
Nejčastější příčinou je nedostatek světla, orchideje totiž potřebují velice dobré osvětlení. Pokud však má orchidej dostatek světla a přesto je skleslá, možnou příčinou je nesprávná zálivka.
Plesnivý povlak na listech:
Příčinou je padlí, které se může se šířit při častém mlžení listů za chladna, a také pokud je vypařování vody z listů omezené.
Žádné květy:
Příčinou jsou nevhodné podmínky prostředí, ve kterém orchidej pěstujete. Tato příčina se zároveň také projevuje nezdravým růstem orchideje. Pokud však žádné známky nezdravého růstu nejsou zjevné, může být příčinou poruchy kvetení nedostatek světla.


Pro podrobnější informaci viz. Pěstování orchidejí.


 Foto / obrázky k článku  Miltonie

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Miltonie
Diskuze k článku
Miltonie
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2020 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Miltonie
Miltonie


Miltonie
Miltonie


Miltonie
Miltonie


Miltonie
Miltonie


Miltonie
Miltonie


Fotogalerie (8)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
10.02: Dobrý den. Koupila jsem v OBI ve výprodeji Milto nii, ale myslím, že je to s...
28.10: Dobrý den, prosím o radu. Moje Miltonie začala během květu rychle vadnout a...
09.03: Prosím o vysvětlení - množení vzdušnými výhon y, kde rostou a co s nimi uděl...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Ondřej, zítra Iva