Přeslička Rolní (Equisetum arvense L.)

Přesličku lze nalézt na oraniších, náspech dopravních cest a na svazích. Přeslička je častým plevelem na záhoncích.


Rostlina má široko rozložený a hluboko rostoucí oddenek. Počátkem jara z něho vyrážejí hnědě zbarvené plodné lodyhy, nesoucí spory (výtrusy). Teprve později se objevují zelené, až 40 cm vysoké přeslenovitě větvené jalové lodyhy, podobající se malým synetricky stavěným jedličkám.

Přesličku lze nalézt na oraniších, náspech dopravních cest a na svazích. Přeslička je častým plevelem na záhoncích.

Největší léčvý účinek má tehdy, roste-li na hlinité půdě, neboť - v závislosti na stanovšti - obsahuje 3-16% kyseliny křemičité, která má obzvláště dobrý léčivý účinek.

Přesličku přirozeně nesbíráme na chemicky hnojených polích.

Přesličku s nejjemnějším větvením, někdy označovanou jako "jemná" přeslička (Eqisetum silvaticum L., najdeme ponejvíce v lese a na jeho okrajích. I ona je léčivá.

V lidovém léčitelství si jí velmi vážili jako léčivky již ve starých dobách, především pro její schopnost zastavovat krvácení a pro úspěchy při vážném onemocnění ledvin a měchýře.

Přesto se na ni v průběhu času zapomnělo a nebyl to nikdo jiný, než velký lidový přírodní léčitel farář Kneipp, který obnovil její bývalý výzanm. Vyhlásil ji za nenahraditelnou a neocenitelnou při krvácení, zvracení krve, chorobách ledvin a měchýře, při kamenech a písku. Mimořádně poslouží při zastaralých chorobách, při hnisavých ranách, rakovinových vředech, dokonce i při zánětu kostní dřeně. Škodliviny umyje, rozpustí a vypálí. Často se vlhká, teplá bylina zabalí do mokrých ručníků a přiloží na léčené místo.

Když se přeslička vnitřně užívá jako čaj, může během krátké doby vyléčit nejsilnější krvotok a zvracení krve.

Každý člověk by měl přibližně od 40. roku života vypít jeden šálek čaje z přesličky denně a nemoci jako revnatismus, dna a nervové bolesti se mu naprosto vytratí a každý člověk tak prožije zdravé stáří.

Při prochladnutí měchýře s křečovitými bolestmi není lepšího prostřeku než když necháme 10 minut působit na měchýř páry ze spařené přesličky. Když to několikrát zopakujeme, tak onemocnění brzy pomine.

Staří lidé, kterí pojednou vůbec nemohou močit a svíjejí se v bolestech, nebo moč nanejvýš jen trochu kape, se mohou velmi rychle osvobodit od těchto bolestí horkými parami přesličky, aniž by musel lékař cévkovat moč pomocí hadičky.

Při písku v ledvinách a kaméncích v měchýři se užívají horké koupele z přesličky přičemž se pije i teplý čaj z přesličky, moč se zadržuje, aby se mohla naráz pod tlakem vypustit. Po takové kůře kameny většinou odcházejí.

V případech, kdy selhaly jiné močopudné prostředky, pomohla přeslička, jako např. při nahromadění vody v osrdečníku a v pohrudnici, při onemocnění ledvin, po šarlachu (spále) a jiných infekčních nemocech, při kterých se naruší odvádění moči.

Při zánětech a hnisání ledvinné pánvičky již pouhá jedna přesličková sedací koupel má zázračný zdravotní účinek. Při této vnější aplikaci, a jenom při ní, používáme vysokou přesličku, mající na prst silné stonky, která roste na mokřinatých loukách a na půdách horských pastvin. Tato přeslička poskytne okamžitou pomoc a to i při zápalu ledvinové pánve.

!!!UPOZORNĚNÍ!!!
Vysoká přeslička se stonkem o síle prstu z močálovitých luk a pastvišť se smí použít pouze na sedací koupel. Na přípravu čaje se používá jen přeslika rolní.

Po těžkém porodu se někdy u některých matek dostaví poruchy zraku. Příčina je zřejmě v tom, že při porodu dítěte trpěly i lediny matky. Koupele s přesličkou napomohou prokrvení ledvin, čímž se odstraní tlak ledvin na oči a takto se těžkosti zraku pomalu odstaní.

Když se vypije čaj ze spařené přesličky, velmi lehce odchází mnoho tmavě zbarvené moče.

Velmi rycle léči i vodnatelnost.

Při svrbících vyrážkách kůže, i když jsou rohovitě hnisavé a strupovité, pomůže omývání a obklady z výluhu přesličky. Koupele a umývání přesličkou pomáhají i při hnisavém zánětu nehtového lůžka, při bércových vředech, zánětu kostní dřebě (Osteomyelitis), při starých zahnívajících ranách, rakovinových nádorech, ostruze na patě fistuli, vyrážkách po holení a při tuberkulóze kůže. Možno udělat i teplé obklady ze spařené rostliny zablené do ručníku.

Při bolestivých hemeroidech a hemoroidálních uzlinách se přikládá kaše z čerstvých bylinek (čerstvá přeslička se umyje, na dřevěné desce se rozdrtí až do kašovitého stavu).

Při opakujícím se krvácení z nosu se dává obklad z vychladlého výluhu přesličky. Jako prostředek na zastavení krvácení pomáhá při krvácení z plic, dělohy, hemeroidů a žaludku. Tu však nutno použít silnější odvary. Normálně se dává na jeden šálek jedna vrchovatá čajová lžička, při krváceních se dávají na šálek dvě až tři lžičky.

Přeslička, spolu s rozrazilem lékařským, je dobrým preventivním prostředkem proti zvápenatění tepen a ztrátě paměti, neboť pročišťuje krev. To je také nejlepší způsob jak předcházet rakovině.

Přesličkovou tinkturu mohu doporučit jako mimořádně dobrý prostředek při pocení nohou. Nohy se řádně umyjí, osuší a pak se vtírá tinktura. Kromě toho je třeba denně půl hodiny před snídaní vypít šálek čaje z přesličky. Stejně tak dobře pomáhají přesličkové koupele.

Při lupech se vlasy denně umývají v přesličkovém odvaru a pak se hlava masíruje olivovým olejem. Lupy rychle zmizí.

Když se denně vypije jeden až dva šálky čajové směsi z přesličky a třezalky a večeří se jen suchá strava, tak to pomáhá proti nočnímu pomočování. Směs možno doporučit na kloktání při zánětu mandlí, zánětu sliznice dutiny ústní, při hnilobném procesu zubů, při krvácení dásní, při fistulích a polypech na patře a v krku.

Při výtoku doporučuji ženám sedací koupele.

Nesmí se zapomínat, že přeslička je jedním ze nejlepších prostředkům na plíce při zánětu průdušek (chronické bronchitidě) jakož i při plicní tuberkulóze. Pravidelným pitím čaje se za pomoci kyseliny křemičité vyléči tuberkulóza plic a pomine též všeobecná slabost při uberkulózním onemocnění.

Výzkumy potvrzují, že delším užíváním přesličky se zstaví růst zhoubných tumorů (nádorů), ba dokonce i zmizí. Tímtéž působem se bojuje i proti polypům vestřevech a v konečníku, i proti zánětům slizového váčku. V obou případech se užívá léčba sedacími koupelemi a zapařenými obklady. Tyto zapařené obklady pomáhají i při křečích v žaludku, při záchvatech žlučníku a jater a při bolestivém městnání, které svým tlakem směrem vzhůru ovlivňuje činnost srdce.

Těžké poruchy plotének páteře často velmi rychle zmizí po sedacích koupelích v přesličce, pokud onu poruchu nezpůsobilo skřípnutí nervu a rentgenové snímky ukazují ploténky opotřebované stářím. To však není důvodem, abychom měli stále bolesti. Tlak nemocné ledviny působí podle zkušeností směrem nahoru, zasáhne nervy, ktré jsou podél zádových obratlů a vyvolává tyto bolesti. Nejsou to tedy ploténky, ale tlak ledvin na volně položené nervy. Sedací koupel z přesličky působí na ledviny a odstraňuje jejich tlak směrem vzhůru.

Z důsledku nemocí ledvin vznikají u některých lidí deprese, sklon k šílení, záchvaty zuřivosti. I tady pomůže sedací koupel z přesličky. Je však třeba vedle kopřivy a řeříčku pít ráno a večer jeden šálek čaje z přesličky. Při těžkých onemocněních ledvin, se všemi průvodními znaky, se má používat k sedacím koupelím čerstvá přeslička; a to vysoká přeslička za nalezišť v močálu. Pro jednu koupel je třeba pětilitrové vědro plné rostlin.

Při sedací koupeli musí být ledviny pod vodou 20 minut! Není třeba se utírat, ale je nutné se zabalit do teplého koupacího pláště (nejlépe froté) a ležet jednu hodinu v posteli, až pak se převléci do suchého prádla. Sedací koupel můžeme použít po ohřátí ještě dvakrát.

Způsoby užívání
Čajový nálev: jedna vrchovatá lžička přesličky na 1/4litru vody, spaříme
Parní zábal: Jednu vrchovatou dvouhrst přesličky dáme do síta, které zavěsíme nad hrnec a spaříme vodou. Když je nať horká a měkká, zabalíme ji do lněného ručníku a přiložíme na nemocné místo. Bezpodmínečně je nutné všechno teple obalit! Necháme působit více hodin, případně celou noc.
Sedací koupel: 100 g přesličky dáme do studené vody na noc louhovat, následující den ohřejeme k varu a přilejeme do vany. Doba koupání je 20 minut. Neosoušet se, mokrý se zabalit do koupacího pláště. Pařit se dále v posteli jednu hodinu. Voda musí při koupeli sahat až nad ledvin.
Tinktury: 10 g čerstvé přesličky 14 dní necháme na slunku vyluhovat v 50 g pravé režné. Denně protřepáváme!
Kašový obklad: čerstvá přeslička se dobře umyje a pak se na dřevěné desce rozmělní až na kaši.UPOZORNĚNÍ!!!
Při využívání léčivých účinků rostlin se vždy poradíme s lékařem !!!

Článek v rámci spolupráce poskytla webová stránka:bylinky.kvalitne.cz


 Foto / obrázky k článku  Přeslička Rolní

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Přeslička Rolní
Diskuze k článku
Přeslička Rolní
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Přeslička Rolní
Přeslička Rolní


Přeslička Rolní
Přeslička Rolní


Přeslička Rolní
Přeslička Rolní


Fotogalerie (4)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Přeslička Rolní, ne...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Havel, zítra Hedvika