Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima)

Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) je velice zajímavá svými alyemi, bachratými kvítky, které se jí otevírají ve výšce 30 cm nad zemí. Má ráda jasné a rozptýlené světlo a poněkud vlhčí vzduch.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Sprekelia formosissima.
POPIS:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) je velmi blízká rostlině Gippeastrumu. Ve výšce 30 cm nad zemí se otevírají alye, bachratá kvítka. Nemálo připomínají orchidej a dosahují 10 až 12 cm v průměru. Rozmístěte Sprekelii na dobře osvědčené místo, kde dopadá hodně slunečního svitu. Za 18 až 25 dní po objevení květenství začíná Sprecelia kvést. To, kdy Sprecelia začíná kvést, závisí právě na péči a stáří rostliny, a to od začátku až do konce klidu, v celém předcházejícím období. Kvetení může nastat i mrazivém lednu, ale i začátkem července.
ČELEĎ:
Amaryllidaceae, amarylkovité.
PŮVOD:
Mexiko.
UMÍSTĚNÍ:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) se bude nejlépe dařit na velmi světlém a teplém místě.
TEPLOTA:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) potřebuje pro svůj dobrý růst mírnou teplotu. Ve vegetačním období je optimálních 17 až 23°C. V období vegetačního klidu cibulky schraňujte při teplotě 15°C.
OSVĚTLENÍ:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) má ráda stanoviště s jasným a rozptýleným světlem. Chraňte ji však před přímým slunečním zářením. Po odkvětu je pro vývoj a vyzrání cibulek nezbytné sluneční světlo.
ZALÉVÁNÍ:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) potřebuje v období květu zálivku hojnou, půda musí být neustále vlhká. V období vegetačního klidu však rostlinu nezaléváme.
OBDOBÍ VEGETAČNÍHO KLIDU:
Stonek odřízneme až po úplném zaschnutí. Zálivku postupně snižujeme, až ji přestaneme zalévat úplně. Období vegetačního klidu musí trvat od února, a to 6 až 8 týdnů. Po něm se cibule vyjme z květináče, oddělí se dceřinné cibulky a mateřská rostlina se přesadí.
HNOJENÍ:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) se začíná hnojit po vypučení pupenů a přestává se hnojit po uvadnutí listů. Hnojíme ji jednou za jeden až dva týdny tekutým hnojivem pro kvetoucí pokojové rostliny, rozpuštěným podle návodu výrobce.
VLHKOST VZDUCHU:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) nemá ráda příliš suchý vzduch. Proto, nachází-li se rostlina v místnosti se suchým vzduchem, je možné ji zhora lehce orosovat poupata. Listy, květy a cibule se v období vegetačního klidu nesmí zalévat.
PŘESAZOVÁNÍ:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) je třeba přesazovat přibližně jednou za 3 až 4 roky v období vegetačního klidu.
Doporučený podíl zeminy: 2 díly hlinité drnovky, 1 díl listovky, 1 díl humusu, 1 díl rašeliny a 1 díl písku.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) rozmnožujeme při přesazování dceřinnými cibulkami, jinak semeny. Jednotlivé cibulky se sázejí do připravené půdní směsi, do jednotlivých květináčů, o průměru 12 cm, tak, aby třetina výšky cibulky zůstala nad povrchem zeminy. Při dobré péči začnou za 2 až 3 roky kvést.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Sprekelia formosissima (Sprecelia formosissima) bývá napadána jednou z nejnebezpečnějších nemocí, kterou je červená hniloba cibulek, tzv. špála.


 Foto / obrázky k článku  Sprekelia formosissima

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Sprekelia formosissima
Diskuze k článku
Sprekelia formosissima
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2019 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Sprekelia formosissima
Sprekelia formosissima


Sprekelia formosissima
Sprekelia formosissima


Sprekelia formosissima
Sprekelia formosissima


Sprekelia formosissima
Sprekelia formosissima


Sprekelia formosissima
Sprekelia formosissima


Fotogalerie (5)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Sprekelia formosiss...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Petr, zítra Svatopluk