Světlo je chlebem rostlin (Light of artificial and natural)

Teplo a světlo, vláha a vzduch jsou potřebnými látkami, nejdůležitějšími v životě rostliny.


Růst se zrychluje zvyšováním teploty, snižováním teploty se růst zpomaluje. Při velmi vysokých a naopak velmi nízkých teplotách se růst zpomaluje (od 12°C do 32°).

Při pěstování rostlin je pro jejich umístění nutné respektovat světové strany a zohlednit světelné podmínky v místnostech dle velikosti oken. Nejvýhodnější jsou okna obrácená na jihovýchod a jihozápad. Rostliny na takovýchto oknech mají dobré osvětlení po celý den. Okna obrácená na jih jsou lépe osvětlena v zimě, ale na jaře a v létě jsou sluncem až příliš silně zalita. Takto obrácené místnosti jsou velmi teplé a okna se musí zastiňovat. Okna obrácená na západ a východ jsou přibližně stejně osvětlována, nepotřebují tedy zastínění. Mnozí lidé se domnívají, že na severních oknech není možné rostliny pěstovat. Ale tak to není. Je velké množství rostlin, které na severních oknech dobře rostou. Dokonce mezi ně patří některé světlomilné kultury, které tam nejen rostou, ale také krásně kvetou. Čím větší okna jsou, tím více světla rostlinám poskytují. Čím blíže oknům rostlina je, tím lépe se jí daří. Pokud máme v místnosti okna různě umístěna, nemusíme je přistiňovat závěsy či žaluziemi (jestli je doporučeno přistínění rostlin, stačí okna přistínit záclonami nebo sítí kproti mouchám nebo zcela zatáhnout závěsy, nacházejí-li se rostliny v podokenním prostoru).

Severní okna
Existuje mnoho krásných pokojových rostlin, kterým vyhovují podmínky severních oken. Prospívají a dobře rostou na parapetu i v podokenním prostoru. Na severní okno se hodí sempolie, fialky, exotické hybricidy, ciklámy atd. Hodí se i hybricidy begonie - begonie Loren. Jestli je na parapetu dost místa, můžeme zde umístit krásně kvetoucí passifloru, která je velmi světlomilná. Bude i tady kvést (po odkvetení ořezat). Severní okno bude také vyhovovat množství bromelií. Okolo okna můžeme rozmístit begonie, africké fialky atd. Opatrní musíme být na zálivku, v teplejších místnostech je větší a v chladných nižší.
Rostliny pro severní okno: Aglaonema, adiastum, aspidistra, asparágus, aukuba, begonie, dracéna, fylokaktus, monstera, brslen, břečťan, fikus, filodendrony, spatifilium, sanseviera, cinerárie a další.

Jižní okna
Pěstování rostlin na jižním okně je obtížnější než na severním. Málokteré rostliny snáší přímé záření slunečních paprsků, musíme je tedy přistiňovat žaluziemi či závěsy, což může být obtížné pro lidi chodící do práce. Proto je vhodnější rostliny umisťovat tak, aby se nemusely okenními závěsy či žaluziemi přistiňovat. Takové místo je ideální pro dekorativní kvetoucí rostliny, jako jsou cypřiše, myrty atd.
Rostliny vhodné pro jižní okno: azalky, indické aloe, aloe Chan buuriana, jasmíny, kamélie japonské, fuchsie, dráceny, opuncie, a další.

Východní okno
Na východních oknech jsou mnohem lepší podmínky osvětlení, než na jižním okně, neboť ráno nejsou sluneční paprsky tak agresivní.
Pro východní okno jsou vhodné rostliny: asparágus, aukuba, begonie Corallina de Lucerna, begonie mauculáta, begonie metallica, úzkolistá dracéna, myrty, břečťan, cinerárie, africká fialka, fikus, Epoforbia milli, epifilium atd.

Západní okna
Jsou teplejší než východní. Přistínění se na nich obyčejně nedělá. Rostliny se však mohou lehce spálit.
Pro západní okna jsou vhodné rostliny: asparágus, begonia rex, bilbergeria, veronica Aggersa, fylokaktus, fíkovník, Cysas revolutia, eukalypty, Chamaecerus sylvestrus a další.

Světlé místo bez přímých slunečních paprsků (umístění na parapetu, kam nedopadají přímé sluneční paprsky nebo kolem velmi světlého okna) je vhodné pro rostliny, jako jsou: azalka, anturie, asparagus, králvoská begonie, bromelie, vinná réva, difenbachie, filokaktus, monstera, břečťan, ciklámen, fuchsie, scinaansuz pictus, filodendron atd.

Přímé slunce (parapet nebo místo v blízkosti východního či západního okna)je vhodné pro rostliny: chryzantény, fikus kaučukový, balzamíny, kávovník, řebříčky, vinutka, senpolie, brslen, asparágus, begonie atd.

Sluneční okno (umístění na parapetu jižního okna nebo v jeho blízkosti)vyhovuje například těmto rostlinám: asparágus, akácie, jasmín japonský, ibišky, řebříčky, gumovník, fikusy, brslen, pelargonie, kaktusy a sukulenty, kalancholie, růže, cinerárie, citrusy, passinoflora, heliotrop atd.

Všechny kvetoucí pokojové rostliny potřebují více světla než dekorativní listové druhy rostlin. Světlo je totiž důležitým faktorem pro jejich zbarvení.
Také rostliny s pestrými listy potřebují více světla než rostliny s listy zelenými.
Světlé stěny v místnosti udržují světlo, místnost dělají světlejší. Působí i na květiny, dostávají tak více světla. Rostliny strádají, když často měníme jejich stanoviště.
V zimě je nutné dát rostliny blíže k oknu nebo doplňovat sluneční světlo tím umělým. Také skla jsou různá. Některá zadržují až 40% světelných paprsků. Je důležité často okna mýt.

Přesazené nebo koupené rostliny je nutné chránit před prudkým světlem slunečních paprsků přistíněním. Rostliny bychom měli pravidelně otáčet, aby rostly rovnoměrně. Pozor se musí dávat na poupata a květy. Podrobně si pročtěte pravidla ošetřování rostlin, které máte v bytě. Vše je obsaženo v naší encyklopedii.
Příznaky nedostatku světla:
Listy blednou a jsou menší než mají být. Rostlina nekvete nebo má květy malé a bledé. Stonky rostlin jsou velmi slabé a vysoké s úzkými listy. Pestré listy se stávají zelenými. Dolní listy žloutnou, zasychají a opadávají.
Příznaky přebytku světla:
Listy vadnou, jsou vybledlé, objevují se skvrny a suché okraje listů, listy jsou spálené.


 Foto / obrázky k článku  Světlo je chlebem rostlin

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Světlo je chlebem rostlin
Diskuze k článku
Světlo je chlebem rostlin
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online
Copyright (c) 2018 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Světlo je chlebem rostlin
Světlo je chlebem rostlin


Světlo je chlebem rostlin
Světlo je chlebem rostlin


Světlo je chlebem rostlin
Světlo je chlebem rostlin


Fotogalerie (3)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
12.04: Dostala jsem krásnou pokojovou květi nu Cysas revoluta ale mám všechny okna ...
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Světlo je chlebem r...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Dana, zítra Simona