Citroník (Citrus)

Citroník (Citrus) je stále zelená rostlina, která kvete krásně voňavými květy, dokonce několikrát ročně.


POPIS:
Citroník (Citrus) je stálezelená rostlina, která kvete dokonce několikrát ročně. Jeho květy krásně voní. Jasně žluté plody se tvoří převážně na krátkých větvičkách od čtvrtého patra výše. Zralý plod může na rostlině zůstat až dva roky, zezelenat a poté opět získat zlatavě žlutou barvu.
ČELEĎ:
Rutaceae, routovité.
PŮVOD:
Jihovýchodní Asie.
TEPLOTA:
Citroník (Citrus) je náročný na světlo a teplo. Rašení poupat, květ a vývoj plodů probíhá nejlépe při průměrné teplotě vzduchu i půdy, asi 15 až 18°C.
V zimě se doporučuje citroníky přechovávat ve světlé chladnější místnosti, s maximálně 15°C. Neumístíme-li citroník v chladném zimovišti, může přestat plodit. Citroník je také poměrně citlivý na klimatické změny. Jestliže přemístíme plodící citroník na venkovní stanoviště, může kvůli náhlé změně osvětlení a teplotního režimu shodit plody a dokonce i listy a příští rok zůstat bez plodů.
OSVĚTLENÍ:
Citroník (Citrus) má rád stanoviště s jasným rozptýleným světlem až přímým sluncem. Citroníku se bude dobře dařit u východního a západního okna. Na jaře a v létě je nutné ho před přímým sluncem v těch nejteplejších hodinách dne zastínit. Citroník patří k rostlinám s krátkým světelným dnem, tj. v příliš dlouhém světelném dni se zvětšuje jeho růst avšak snižuje jeho plodnost.
ZALÉVÁNÍ:
Citroník (Citrus) potřebuje v létě a na jaře zálivku hojnou, 1 až 2x denně ho zaléváme teplou vodou, v zimě je zálivka méně častá, asi 1 až 2x týdně ho zaléváme opět teplou vodou. Na druhou stranu nesmíme zapomínat, že z přemíry vláhy rostliny hynou. Zálivku snižujeme od počátku října. Abychom zabezpečili kořenům přívod vzduchu a zamezili hromadění vody v květináči, pravidelně svrchní vrstvu zeminy kypříme.
HNOJENÍ:
Citroník (Citrus) vždy v první polovině léta hnojíme hnojivovou zálivkou. Zvyšuje to cukernatost plodů a snižuje jejich hořkost, která je pro pokojové kultivary příznačná. Rostlina potřebuje tím více hnojení, čím je starší a čím déle je v jedné nádobě. Hnojíme vždy po zálivce vodou. Pěstujeme-li citroník v zimě při umělém osvětlení, je rovněž nutné jej hnojit.
VLHKOST VZDUCHU:
Citroník (Citrus) nezapomeneme v letním období pravidelně rosit. Pokud citroník přezimuje v místnosti s ústředním topením, rosíme jej i v zimě. Optimální vlhkost vzduchu pro citroníky je 60 až 70%, při teplotě do 20°C.
PŘESAZOVÁNÍ:
Citroník (Citrus) jako mladou rostlinku přesazujeme každoročně do jiné nádoby. Pokud však kořeny ještě nevytvořily bal, nepřesazujeme. Přesazování se provádí před začátkem vegetačního období. Po jeho skončení se přesazování nedoporučuje. Při přesazování nesmíme porušit zemní bal. Nutností je dobrá drenáž. Kořenový krček v nové nádobě musí být na téže úrovni, jako v nádobě staré.
Doporučené složení zeminy pro mladé citroníky: 2 díly drnovky, 1 díl listovky, 1 díl kravského hnoje, 1 díl písku a trochu mastné hlíny.
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Citroník (Citrus) se rozmnožuje roubováním, řízky, výhony a semeny. V pokojových podmínkách je nejrozšířenějším způsobem rozmnožování citroníků řízkování. Abychom však získali citroníky plně přizpůsobené pokojovým podmínkám, musíme je vypěstovat ze semínka zasazeného a vypěstovaného v pokojových podmínkách.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Citroník (Citrus), pokud je pěstován v suchém prostředí, hrozí jim napadení škůdci (klíšťaty a štítenkami). Ani v zimě nesmí dojít k přeschnutí zemního balu, jehož důsledkem je zkroucení listů a opadání nejen listů, ale i plodů.


 Foto / obrázky k článku  Citroník

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Citroník
Diskuze k článku
Citroník
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2021 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Citroník
Citroník


Fotogalerie (6)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
07.10: Prosím o radu , v létě jsem dostala citroník a začal koncem září mít poupat...
29.07: dobrý den.Chtěl jsem se zeptat na to co by mohlo být příčinou opadáv ání lis...
17.11: zrale citroniky jsou bez stavy ......
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Julius, zítra Aleš