Conophytum

V přírodě se vyskytuje na 270 druhů listových sukulentů. Jejich společným znakem jsou velice tlusté listy, pomalý růst a potřeba sucha během klidného zimního období.


BOTANICKÝ NÁZEV:
Conophytum bilobum, Conophytum albescens, Conophytum obconellum, Conophytum nanum, Conophytum fridrichae, Conophylum pearsonii.
POPIS:
V přírodě se vyskytuje na 270 druhů listových sukulentů, rostoucí ve skupinách v sušších oblastech. Charakteristické je pro ně to, že období klidu u nich trvá od konce zimy do středního léta., nebo od jara do začátku podzimu. Conophytusy jsou nevelké rostlinky, rostoucí na ploše nebo v koloniích. Jednotlivé rostlinky jsou tvořeny z páru srostlých lístků. Srůst listů je odlišný podle druhů.
Nejznámější druhy :
Conophytum bilobum:
Sukulent, který má sploštělé srdčité "tělo", lazurově zelené barvy, v průměru 2,5 cm. Květy jsou žluté, do průměru 3 cm, objevují se na konci srpna - září.
Conophytum albescens:
Sukulent, jež má "tělo" z boku sploštělé obráceně vejčitého tvaru, tvořené srostlými šedě-zelenými listy. Má v průměru asi 2,5 cm. Listy jsou na své vrchní straně pokryty maličkými bělavými tečkami. Květy jsou žluté.
Conophytum obconellum:
Sukulent, který má "tělo" okolo 2 cm v průměru. Listy jsou na vrchní straně pokryty maličkými tečkami. Květy jsou žluté.
Conophytum nanum:
Sukulent, jež má kulovité "tělo", o průměru jen okolo 7 mm. Lístky jsou šedavě-zelené. Květy jsou bílé, kraje okvětních lístků načervenalé. Květy mají v průměru 1 cm.
Conophytum fridrichae:
Sukulent, který má "tělo" okolo 2,5 cm do výšky. Lístky jsou plně srostlé, šedo-zelené s poloprůzračnou vrstvou a tmavými skvrnami na vrchní straně listů. Květy mají v průměru 1,5 cm. Jsou bílé a konce lístků červenavé.
Conophylum pearsonii:
Sukulent, jež má kulovité "tělo", o výšce do 1,5 cm. Lístky jsou prakticky srostlé, modravě-zelené barvy, květ má v průměru asi 2 cm a lilově-růžovou barvu.
ČELEĎ:
Aizoaceae, kosmatcovité.
PŮVOD:
Jižní Afrika.
TEPLOTA:
Conophytum potřebuje mírnou teplotu, v zimě při klidovém období ho udržujte v suchém prostředí, při teplotě kolem 13 až 14°C, ne vyšší než 15°C. V létě je dobré umístění na volném vzduchu či dobře větrané místnosti.
OSVĚTLENÍ:
Conophytum potřebuje plnohodnotné osvětlení, s přistíněním proti přímému slunečnímu záření. Rostliny by se jinak mohly spálit.
ZÁLIVKA:
Conophytum v letě a na podzimu potřebuje mírnou zálivku. Zaléváme ho velmi opatrně, přebytek vede k zahnívání kořenů. V zimě je třeba zálivku ukončit.
HNOJENÍ:
Conophytum přihnojujeme jen když rostlinu nepřesazujeme. Používáme dvakrát méně hnojiva, než je doporučeno. Hnojivovou zálivkou hnojíme 1x měsíčně. Pro hnojení používáme hnojivo s draslíkem a smalým množstvím dusíku.
VLHKOST VZDUCHU:
Conophytum dobře snáší suchý vzduch, v zimě by měly být rostliny umístěny v chladnějších místnostech, s minimální vlhkostí vzduchu.
PŘESAZOVÁNÍ:
Conophytum potřebuje těsnější květináče, proto rostinu přesazujeme asi jednou za 2 až 3 roky. Nádoby při přesazování by měly být široké a ne hluboké, vždy s velice dobrou drenáží. Doporučené složení zeminy: 1 díl listovky, polovina dílu hlíny. Můžeme použít zeminu pro sukulenty. Po přesazování zaléváme asi 2 týdny, pozor na zahnívání kořenů!
ROZMNOŽOVÁNÍ:
Conophytum se množí mladými lístky, které opatrně ostrým nožem odřízneme (je to tělo rostliny). Řez zasypeme práškem fytohormonu a prosušíme asi 2 dny. Pak rostlinu v připraveném květináči položíme na zeminu, kterou mírně zahrneme. Zaléváme až po 3 týdnech, kdy se objeví mladé kořínky.
ŠKŮDCI, CHOROBY:
Stonek vytáhlý a znetvořený:
V zimním období bývá příčinou příliš mnoho vody. V období léta je pak nejčastější příčinou málo světla. Květináčem občas otočte, aby byl růst rostliny stejnoměrný.
Hnědé měkké skvrny:
Příčinou je houbová skvrnitost listů. Použijte systémový fungicid a místnost, ve které sukulent je, více větrejte.
Náhlá ztráta listů:
Příčinou je příliš studená voda nebo v letním období také nedostatek vody.
Hnědé suché skvrny:
Příčinou je zcela jistě nedostatečná zálivka. Mějte na paměti, že sukulenty potřebují v letním období zálivku dosti bohatou.
Zvadlé a vybledlé listy:
Příčinou je přelití rostliny, a to především v zimě.
Hniloba základu, úhyn stonku:
Příčinou je hniloba báze stonku v důsledku přelití rostliny, a to především v zimě. Vrchní část stonku rostliny můžete použít k jejímu množení. V zimě vhodně upravte zálivku a povrch substrátu překryjte vrstvou kamenné drtě.


 Foto / obrázky k článku  Conophytum

 Legální použití článku  Text článku je dostupný pro Váš blog/web za podmínek

Poradna k článku
Conophytum
Diskuze k článku
Conophytum
Fotosoutěž
Psi, kočky a td.
Navigace: A B C Č D E F G H I J K L M N O P Q R Ř S Š T U V W X Y Z Ž VŠE

Podpořte nás · Kontakt· Kniha návštěv · Hry online · Games online  · RoboStav
Copyright (c) 2020 by CELÝSVĚT. Všechna práva vyhrazena!
Kontaktní e-mail: celysvet(zav)email.cz
Conophytum
Conophytum


Fotogalerie (1)...


Přidat foto...Poradna
Poradna
Poslední dotazy:
29.10: Máte-li zájem o jakékoli podrob nější informace na téma: Conophytu m, neváhej...
HELP !

IQ test online

Hry online
Svátek má  Michaela, zítra Vendelín